12 maja 2017

#REFLOACTIVE, CZYLI JAK ODBLASKI RATUJĄ ŻYCIE

Witam

Jako absolwentka kierunku Bezpieczeństwo i Higiena Pracy zdaję sobie sprawę jak ważne jest zakładanie odblasków w różnych sytuacjach. Nie przejmuję się, że odblask nie pasuje np: do dzisiejszej garderoby. Zakładam opaskę czy umieszczam breloczek przy plecaku wychodząc z domu. Wiem, że staję się bardziej widoczna dla innych uczestników ruchu drogowego, a tym samym minimalizuję ewentualne nieszczęście do jakiego mogłoby dojść. Nosząc odblaski czuję się pewniej i bezpieczniej. Często przypominam i zwracam uwagę członkom rodziny o niezapominaniu, że nie są jedynymi uczestnikami ruchu. Uświadamiam wszystkich, że odblaski mogą uratować życie i jestem przekonana, że takie akcesoria nie spustoszą naszego portfela, a przyczynią się do podniesienia naszego bezpieczeństwa.

Prawidłowo wykonany odblask powinien posiadać kilka istotnych cech. Dlatego producenci muszą umieszczać informacje typu: 

 • znak CE, 
 • typ wyrobu 
 • czy produkt zawiera instrukcję, 
 • dane w jakich temperaturach powinno się użytkować określony odblask by nie doprowadzić do jego uszkodzenia,
 • przeznaczenie danego przedmiotu oraz sposób mocowania np: czy ma być przypięty, czy jest zdejmowalny lub do naszycia.
Na co ja zwracam uwagę przy wyborze odblasków? Sprawdzam w pierwszej kolejności czy producent oznaczył produkt znakiem CE. Wiem wtedy, że odblask spełnia wszelkie wymagania techniczne i daje mi gwarancję lepszej widoczności na drodze. Brak takich informacji świadczy tylko o tym, że odblask jest jedynie gadżetem i nie spełnia swojego zadania czyli nie podwyższa mojego bezpieczeństwa. Mogę Wam polecić specjalne miejsce w sieci, które spełnia standardy Unii Europejskiej i posiada odpowiednie certyfikaty - jest to sklep Refloactive. Jest to sklep internetowy ze specjalistycznymi akcesoriami odblaskowymi oraz z odzieżą posiadającą odblaski.

Co o sobie piszą?

"W sklepie Refloactive dostaniesz tylko najwyższej jakości odzież i akcesoria odblaskowe. Jesteśmy dystrybutorem odblasków i akcesoriów LED od najlepszych producentów - Proviz, 3M, Scotchlite. Wszystkie wyroby posiadają certyfikaty wymagane w Unii Europejskiej"
 Asortyment sklepu jest bardzo szeroki. Cała rodzina włącznie z pupilami jest w stanie wybrać dogodny dla siebie odblask potrzebny do danej sytuacji.

Poruszanie się po sklepie jest bezproblemowe. Strona została tak zaprojektowana, że wchodząc mamy jasność w temacie i dogodne dojście do poszczególnych miejsc. 

Wchodząc do sklepu witają nas zakładki: Mężczyzna, Kobieta, Dziecko, Senior, Fitness, Rower, Motocykl, Led, Pet. Podział jest bardzo czytelny z łatwością można szybko i sprawnie namierzyć odblask jakiego potrzebujemy. Czy to będzie produkt dla seniora, pupila, do jazdy na rowerze, nordic walking, dowolnego sportu lub sytuacji sądzę, że nikt nie opuści tego miejsca nie zrobiwszy w nim zakupów. Udogodnieniem są ubrania sportowe, które chroniąc nas przed chłodem, wiatrem lub deszczem i są jednocześnie przystosowane do zachowania bezpieczeństwa. Buty natomiast można zaopatrzyć w sznurówki odblaskowe, które w dzień niczym się nie wyróżniają, a po zmroku zaczynają o sobie dawać znać.  

Oferowana odzież występuje w kilku rozmiarach, każda posiada krótki opis.


Chętnymi użytkownikami akcesoriów odblaskowych są również dzieci. Sama jestem częstym świadkiem jak maluchy i młodzież w wieku szkolnym idąc poboczem czy chodnikiem są w kilku miejscach czytelnie oznaczeni odblaskami. Dlatego sklep i dla nich przygotował szereg produktów typu: zawieszki, maskotki, szelki, naklejki z których każdy młody człowiek może wybrać swojego faworyta i nosić go dumnie na ubraniach dając przykład innym.

Sklep nie ominął akcesoriów dotyczących naszych pupili. To z nimi chodzimy na spacery. Chcąc pupilowi zrobić przyjemność spuszczamy go czasami ze smyczy. Fajnym i pomocnym gadżetem wtedy okazuje się zawieszka Led dla psa lub kota. Jest to kostka identyfikacyjna na odwrocie której można zanotować dane właściciela, pomocne w przypadku zagubienia się psa lub kota.A czy wiecie jak powinno się bezpiecznie używać odblasków?

Oto kilka cennych rad:
 • odblask do którego dostanie się woda jest bezużyteczny, gdyż traci on wtedy swoje właściwości i dlatego należy go wymienić,
 • należy umieszczać odblaski w widocznych miejscach,
 • należy poruszać się po prawidłowej stronie jezdni z odblaskami na prawej ręce lub nodze,
 • powinno umieszczać się odblaski nisko na sylwetce, bo umożliwia to kierowcy dostrzeżenie tak oznaczonej osoby na poboczu dużo wcześniej  Cała gama wszelkich saszetek, breloków, opasek, dodatków wydaje się niektórym osobom elementem zbędnym. Nic bardziej mylnego, gdyż takie "świecidełko" podlega obowiązkowi noszenia przez wszystkich pieszych, bez względu na wiek od 31 sierpnia 2014 r. (Ustawa Prawo o ruchu drogowym).A czy Wy na co dzień używacie odblasków? 


pozdrawiam - Magda

10 komentarzy:

 1. Odblaski są przydatne podczas biegania - czasami widzę, jak niektórzy ludzie mają opaski na rękach lub nogach. O wiele lepiej są widoczni niż bez.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dla mnie ta akcja z odblaskami jest super!.

  OdpowiedzUsuń
 3. ja jak chodziłam do liceum, to dojeżdżałam autobusem, a na przystanek musiałam dojść 1.5 km. I zawsze tata na mnie krzyczał, ze chodzę ubrana cała na czarno, do tego słuchawki na uszach i oczywiście brak odblasku. Odkąd znajomy uległ wypadkowi, później już zawsze miałam jakiś odblask.

  OdpowiedzUsuń
 4. Trzeba promować odblaski jak najbardziej! Na bocznych, nieoświetlonych drogach w nocy osoba ubrana na czarno jest w ogóle nie widoczna!

  OdpowiedzUsuń
 5. poruszam się autem ale kamizelki zawsze mam w samochodzie gdybym musiała wyciąć w źle oświetlonym miejscu. Mam też przy kluczach mini latarkę, która ma milka trybów, świeci pulsacyjnie lub ciągle

  OdpowiedzUsuń
 6. ja mam na torebce odblaski u mnie na wsi rzadko kiedy pali się jakaś lampa teraz jest jaśniej ale w okresie zimowym jak wracam wieczorem po pracy to strach iść! i mam w sumie 2 gdzie jedną zakładam na rękę a druga na nogę jak idę krajem ulicy z busa do domu

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja w sumie nie mam nigdy na sobie odblasków, ale nie poruszam się w ciemnościach zazwyczaj ;) jednak jest to konieczny element.

  OdpowiedzUsuń
 8. W sumie to sama nie mam żadnego, chyba należę do tej grupy osób które, mimo że zdają sobie sprawę jak to ważne, nie używają ich. Chociaż mojemu małemu braciszkowi zawsze jakiś zakładam.

  OdpowiedzUsuń
 9. Z taką sówką mogłabym śmigać nawet z dzień :D

  OdpowiedzUsuń