11 września 2020

DOBRE Z LASU - MIEJSCE PEŁNE POLSKICH SMAKÓW

Witam

Wiecie jakie lata mojego życia będę szczególnie wspominać i zostaną ze mną na zawsze? Okres kiedy zaczęłam chodzić do przedszkola, a potem do szkoły podstawowej. Człowiek w tym wieku poznaje świat, miejsca które są dla niego czymś nowym, nie odkrytym. U mnie w pamięci szczególnie utkwiły te lata kiedy to dziadkowie zajmowali się mną, kiedy rodzice chodzili do pracy. 

Z babcią „prowadziłam” ogród, uczyła mnie nazw roślin jak się zajmować poszczególnymi kwiatami, krzewami czy warzywami. Dziadek z kolei uczył mnie jeździć rowerem, chodziliśmy do lasu i tam poznawałam także przyrodę, ale nie taką jak w przydomowym ogrodzie. To zupełnie było inne miejsce, pełne fantastycznych zapachów, oraz darów. Dziadek koniecznie chciał mnie nauczyć zbierać grzyby, ale nic z tego nie wyszło. Dlatego teraz kiedy to z mamą zachłanną zbieraczką jesiennych kapeluszników wyruszamy w las to ona selekcjonuje od razu grzyby jakie ja znajduję. Nauki dziadka jednak nie poszły w przysłowiowy „las”. Poznałam owoce leśne, nauczyłam się nazw drzew, krzewów oraz jak nie zgubić się i wrócić bezproblemowo do domu.

Kiedy zasiadam obecnie przed klawiaturą laptopa poszukuję w sieci miejsc, które oferują ciekawy asortyment. Ostatnio natknęłam się na sklep „Dobre z lasu

🌲Dobre z lasu to przepisy, ciekawostki i wiedza jak skorzystać z tego, co daje las.





Dlaczego skusiłam się na zakupy w tym miejscu? 

Na to pytanie odpowiada sam sklep, ponieważ:


🍀Oferujemy wyjątkowe produkty w przystępny
ch cenach.

🍀Pozyskujemy wyłącznie polskie produkty od starannie wyselekcjonowanych dostawców.

🍀Lasy są najczystszymi rejonami Polski, a dary lasu najzdrowszymi produktami dostępnymi na rynku.

🍀Zwierzyna żyjąca w lasach żywi się naturalnie, a jej pożywienie nie zawiera pasz, w skład których wchodzą antybiotyki i inne chemiczne dodatki.

🍀Mięso zwierząt łownych zawiera najmniej cholesterolu oraz najwięcej składników odżywczych.

🍀Państwa satysfakcja jest dla nas najważniejsza, więc zawsze jesteśmy gotowi doradzić.

Przekonują Was te argumenty? Bo mnie tak. Po zakupy możecie udać się do sklepu stacjonarnego na ulicę Grójecką 127 w Warszawie lub zrobić je przez sieć jak ja /www.dobrezlasu.pl/





Z racji tego, że od dłuższego czasu nie spożywam w ogóle mięsa czerwonego, a białe bardzo rzadko to moje zakupy zacieśniły się wyłącznie do produktów wegetariańskich. Polecam przejrzeć całą smaczną ofertę bo jest w czym wybierać. A oto niektóre z moich zakupów:


CZOSNEK NIEDŹWIEDZI KISZONY. Stanowi on idealny dodatek do dań gorących czy kanapek. Świetnie zastąpi każdą surówkę, a jego wyrazisty smak oraz aromat zmieni zwykły posiłek w wykwintne danie. 




ŻURAWINA -sok z żurawin wraz z miodem jest skuteczny przy silnym kaszlu, anginie i chorobach reumatycznych. 




DŻEMIK Z MALIN, jaki został sporządzony domowym sposobem bez konserwantów. Smakuje przepysznie, nada się w okresie przeziębień, ale i jako dodatek do deserów. 




SOK Z DERENIA -Dereń od dawna stosowany był w medycynie ludowej. Sok z owoców derenia jest źródłem witaminy C, gdyż w 100 ml produktu znajdziemy jej 40 mg, co stanowi 50 % referencyjnej wartości spożycia. Witamina C pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu odpornościowego, zmniejsza uczucia zmęczenia i znużenia, zwiększa przyswajanie żelaza oraz pomaga w produkcji kolagenu w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania kości.




 KONFITURA Z CZARNEJ JAGODY EKO

Wyśmienita ekologiczna konfitura z czarnej jagody, smak lata zamknięty w małym słoiczku, idealna na chłodne jesienne i zimowe dni. Znakomity aromat, lekko kwaśny posmak i wyborna konsystencja. Doskonale pasuje jako dodatek do ciast i deserów. Świetnie wkomponuje się również jako składnik każdego śniadania czy kolacji. 




CIASTKA ŻOŁĘDZIOWE Z MIODEM - ze względu na ich cenny skład zalecane są osobom pijącym dużo kawy, stosującym dietę, przemęczonym oraz dla tych którzy dbają o zbilansowany sposób odżywiania się.
Ciasteczka dają uczucie sytości, dlatego są bardzo dobre przy dietach odchudzających. Dawniej powszechnie spożywano mąkę z żołędzi, szczególnie w czasach gdy brakowało jedzenia.

HERBATKA OWOCE LASU EKO – smaczna, składa się z: owocu róży* 50%, owocu brusznicy*, owocu jagody*, owocu porzeczki czarnej, owocu bzu czarnego*, owocu jarzębiny* w różnych proporcjach - *produkty rolnictwa ekologicznego.





Dostawcy dostarczający swoje dobrodziejstwa do sklepu Dobre z lasu nie prowadzą produkcji masowych. Są to mniejsze gospodarstwa kładące nacisk na zdrową żywność.

Marka „Dobre z lasu” to znak towarowy Lasów Państwowych pełniący funkcję społeczno-promocyjną projektu „Zdrowa żywność z polskich lasów”.

Logotyp „Dobre z lasu” to świadectwo naturalnego pochodzenia surowców i najwyższej jakości produktów.

Logotyp „Dobre z lasu” to także gwarancja, że żywność, którą mamy w dłoni, jest smaczna i zdrowa. To także symbol gospodarowania zasobami przyrody w sposób zrównoważony i zgodny z misją Lasów Państwowych oraz oparty na zasadzie równomiernego zaspokajania potrzeb obu współzależnych od siebie stron – lasu i ludzi.

O książce jaką znalazłam dodatkowo przy zamówieniu napiszę wam na fb:) Dziś tylko pokarzę okładkę i parę gadżetów jakie zawsze miło jest otrzymać :)




CIEKAWOSTKI


🍀W polskich lasach żyje ponad 1,5 mln sztuk zwierzyny, w tym: jeleni, saren, dzików i danieli. Na polach żyje drugie tyle zajęcy i bażantów.

🍀Od dwóch dekad obserwujemy wzrost liczebności populacji zwierząt w naszych lasach. Od 2010 roku populacja jeleni wzrosła o ponad 100 tysięcy osobników, a saren o blisko 130 tysięcy.

🍀Przyjmuje się, że w naszym kraju można spotkać ok. 470 gatunków dziko żyjących pszczół (większość to tzw. pszczoły samotnice). Niemal połowa z nich znajduje się na tzw. czerwonej liście i jest zagrożona wyginięciem.

🍀Mówiąc o pszczołach, myślimy o pszczole miodnej (Apis mellifera) występującej w sąsiedztwie człowieka od wielu tysięcy lat. Gatunek ten jest faworyzowany ze względu na wytwarzany przez pszczoły miód i wosk oraz stosunkowo łatwą hodowlę.

🍀Pozostałe gatunki pszczół nie są tak znane jak pszczoła miodna, ale pełnią istotną rolę zapylaczy. Najbardziej charakterystyczne gatunki to: murarka ogrodowa (Osmia rufa) i pszczolinka ruda (Andrena fulva). Pszczoły samotnice są bardzo ważne, gdyż często specjalizują się w zapylaniu tylko jednego, wybranego gatunku rośliny.

🍀Całkowite zbiory grzybów w polskich lasach szacuje się średnio na około 100 tys. ton rocznie, a ich wartość rynkowa przekracza 700 ml zł.

🍀Drugie tyle, co całkowity zbiór grzybów, warte są zbiory jagód i ziół oraz wyroby i preparaty z nich wytwarzane. W ostatnich latach coraz więcej małych zakładów i gospodarstw domowych utrzymuje się ze zbiorów, skupu i przetwarzania płodów runa leśnego.

🍀Herbatki z głogu, lipy, róży, bzu czarnego, leśnych malin i jagód są w naszym kraju coraz częściej i chętniej pite, nie tylko w okresach przeziębień. Zastępują one tradycyjną herbatę chińską, w odróżnieniu od której nie pochodzą z przemysłowej hodowli, a są darem nieskażonej natury.

pozdrawiam - Magda

11 komentarzy:

  1. Same dobroci. Jestem ciekawa smaku soku z owoców drewna ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Widzę same świetne produkty. Aż sama się zaciekawiłam i chętnie poznam je bliżej!

    OdpowiedzUsuń
  3. Nie znałam tego sklepu ale widzę, ze maja sporo świetnych produktów :)

    OdpowiedzUsuń
  4. omnom ale tu masz pyszności, może miodu mam nadto w domu, ale ta żurawinka pychotka!

    OdpowiedzUsuń
  5. Sok z żurawiny brzmi super! Kiedy za oknem już jesień, lubię sobie kupić właśnie żurawinę i podjadać jak czytam książkę :) Fajne są też takie rożne syropy do herbaty, malinowy uwielbiam :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Ooo jeej! same pyszności ;)

    OdpowiedzUsuń
  7. Takim dobrocią nie sposób się oprzeć, pewnie, że chętnie pobuszuję w tym sklepie w poszukiwaniu produktów dla siebie.

    OdpowiedzUsuń
  8. Oooo obserwuję ich profil na FB :) Bardzo kuszące produkty, aż chce się wszystko spróbować :)

    OdpowiedzUsuń
  9. Uwielbiam dżemy. Świetny post, interesujące ciekawostki.

    OdpowiedzUsuń