7 maja 2019

OLEJE TO NIE TYLKO PIELĘGNACJA TO TAKŻE ZDROWE ODŻYWIANIE

Witam



Naturalne oleje są ze mną...od bardzo dawna (pojęcie względne). Pierwsze zafascynowały mnie w pielęgnacji ciała i włosów, a od kilku lat wykorzystuję je w przygotowywaniu domowych posiłków. Nie mam na myśli tradycyjnych i powszechnych olei jak słonecznikowy czy rzepakowy. Zanurzając się głębiej w tematyce olei dowiedziałam się, że jest ich masa. Wytwarzane są z przeróżnych roślin, a łączy je jedno: są zdrowymi tłuszczami. 


Otwierając kulinarne strony w necie możemy bez przeszkód po pierwsze: dowiedzieć się o każdym oleju najważniejszych informacji, po drugie w przepisach można przebierać. Sprawa jak widzicie jest bardzo ułatwiona dlatego warto korzystać z bogactw natury, która skrywa takie perełki.

Oleje to znakomity dodatek do wielu potraw, można nimi uszlachetnić najprostszą sałatkę, przyrządzić dosłownie każdy posiłek. Oleje można także przyjmować solo jako suplement diety.

Mam nadzieję, że Wasze kuchnie lub kosmetyczki również zaopatrzone są w różne warianty olei, a ich stosowanie sprawia Wam jak mi wielką radość i satysfakcję.

Na przestrzeni kilku lat miałam okazję poznać szereg przeróżnych olei wytwarzanych różnymi metodami. Dziś skupię się na klasyce do której wracam non stop i która jest ze mną praktycznie cały czas czyli o oleju kokosowym oraz dwóch nowych olejach tj. z wiesiołka i lnianym.








Kilka postów wstecz w pierwszej części o zdrowym odżywianiu pisałam o ziarnach w jakie zaopatrzyłam się w Naturalnym Oleju, Mirama Sp. z o.o. Jest to firma rodzinna, pokoleniowa. Siedziba firmy mieści się w domu rodzinnym w miejscowości Nowa Wieś będącej przysiółkiem Dziećmorowic, które leżą na obrzeżach miasta Wałbrzych. Jeżeli tylko chcecie poznać całą ofertę firmy to zapraszam na stronę sklepu NATURALNY OLEJ.


Oferowane oleje wykonywane są samodzielnie za pomocą pras ślimakowych. Cały asortyment nie jest może szczególnie obszerny, ale według mnie lepiej produkować w mniejszych ilościach, ale za to wartościowe produkty.

Piszą o sobie:

"Produkcja oleju najwyższej jakości, w którym zachowane są wszystkie dobrodziejstwa natury drzemiące w nasionach roślin i ziół wymaga zastosowania najwyższej jakości urządzeń pozwalających na tłoczenie w możliwie niskich temperaturach.
Drugim równie istotnym czynnikiem świadczącym o najwyższej jakości olejów jest odpowiedni surowiec. Starannie dobrane ziarno pochodzące z pewnej uprawy bez dodatków pestycydów i wolne od GMO.

Powiązanie obydwu tych czynników z doświadczeniem firmy gwarantuje najwyższą jakość oferowanych produktów."


NATURALNY OLEJ Z WIESIOŁKA



Olej tworzą nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT) – kwasu linolowego (LA) oraz gamma-linolenowego (GLA), ponadto kwasu oleinowego, palmitynowego i stearynowego. Olej z wiesiołka bogaty jest także w fitosterole, białko bogate w aminokwasy siarkowe i tryptofan, enzymy, witaminę E, cynk, selen, magnez i wapń – ten niezwykły skład sprawia, że wiesiołek jest jedną z cenniejszych roślin .

Olej z wiesiołka przyjmujemy z mężem doustnie w trakcie posiłku. Z racji tego, że rozpoczęliśmy aktywniejszy tryb życia i chcemy zrzucić zimowe kilogramy ten olej wspaniale wpasowuje się w swoje przeznaczenie ponieważ wspomaga organizm przy odchudzaniu.

Ponadto olej ten nadaje się przy problemach skórnych, znacznie poprawia odporność przed schorzeniami płuc, oskrzeli, gardła, oczu, nabytą alergią czy astmą.

Zawarte w oleju z wiesiołka kwasy poprawiają przepływy krwi w naczyniach krwionośnych oraz redukują ciśnienie przeciwdziałając zawałowi serca i udarowi mózgu. Olej z wiesiołka obniża poziom złego cholesterolu przez co zmniejsza ryzyko rozwoju miażdżycy.

Stosowanie: Olej z wiesiołka może być stosowany jedynie na zimno, najlepiej doustnie od 2,5 do 5 ml dziennie w trakcie posiłku. W celu wzmocnienia włosów czy też poprawy stanu skóry może być stosowany zewnętrznie bezpośrednio na skórę lub włosy.


NATURALNY OLEJ LNIANY




Ziarenka siemia lnianego są mi dobrze znane, znalazły już dawno zastosowanie w kilku posiłkach jakie zjadam ochoczo. Natomiast z olejem lnianym jakoś do tej pory nie było mi po drodze. Są to moje w sumie pierwsze kroki z nim. Wykonałam niedawno debiutancką z nim sałatkę i wyszła całkiem smacznie. Olej ma prawie neutralny posmak zbliżony do ziaren lnu.

Planuję z nim kolejne dania. Wykorzystam go do sosów i potraw z jarzyn. Mąż natomiast kilka dni temu zaczął go przyjmować solo.

Olej lniany to olej roślinny. Ok. 45% stanowi tłuszcz w skład którego wchodzą niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT): kwas linolenowy (omega-3) oraz kwas linolowy (omega-6), ponadto zawiera glicerydy kwasów nasyconych oraz fitosterole i witaminę E.

Olej ten wskazany jest kiedy mamy problemy z cholesterolem i nadciśnieniem.

Olej lniany ma pozytywny wpływ na perystaltykę jelit oraz jest ponadto pomaga w utrzymaniu równowagi hormonalnej w organizmie. Zawarta w oleju lnianym witamina E – witamina młodości – chroni skórę przed przedwczesnym starzeniem. 


NATURALNY OLEJ KOKOSOWY


Olej kokosowy naturalny to must heve dla mnie spośród całej gamy olei dostępnych na rynku. Ten produkt jest u mnie niezawodny, zarówno w pielęgnacji ciała, głównie włosów jak i w spożywanych posiłkach.

W kosmetyce odgrywa pierwszorzędną rolę. Zwalcza wolne rodniki i przyczynia się do spowolnienia starzenia się skóry bo zawiera antyoksydanty.

Jest to olej zimnotłoczony, który wspomaga pozbycie się tkanki tłuszczowej dlatego nadaje się dla osób które chcą jej się pozbyć.

W przygotowywanych posiłkach sprawdza się podczas smażenia w wysokich temperaturach ponieważ posiada niską zawartość utleniających się kwasów tłuszczowych.

Olej kokosowy jest źródłem nasyconych kwasów tłuszczowych (ok.80-90%) a najważniejsze z nich to te z grupy trójglycerydów średniokomórkowych (MCT), kwas laurynowy i kwas kaprlowy – choć tłuszcze nasycone są postrzegane jako szkodliwe – spożywane w odpowiednich ilościach mogą przynieść same korzyści. 

Olej kokosowy zawiera także niewielkie ilości kwasów nienasyconych i jest źródłem witaminy B6, B2, C i E oraz kwasu foliowego, potasu, wapnia, magnezu, fosforu, żelaza, sodu i cynku.






Jeżeli nadal się wahacie czy wpuścić w swoje codzienne życie dobroczynne działanie olei roślinnych zwłaszcza zimnotłoczonych to robicie błąd.

Oleje stanowią źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych. To one chronią organizm między innymi przed chorobami układu krążenia i nowotworami.

Odpowiednie dawki olei dostarczają energii, a przy okazji wpływają pozytywnie na prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

Przed zaopatrzeniem się w oleje warto wziąć pod uwagę przede wszystkim przeznaczenie danego oleju. Zadać sobie pytanie w jakim celu będziemy go używać?


pozdrawiam - Magda

22 komentarze:

  1. Od dawna stosuje oleje w kuchni :D

    OdpowiedzUsuń
  2. kocham naturalne, dobre jakościowo oleje, kokosowy służy mi do wszystkiego co smażę, inne używam do sałatek itp.

    OdpowiedzUsuń
  3. Najbliżej mojego serca jest olej kokosowy. Używam go do masażu twarzy:3

    OdpowiedzUsuń
  4. Olej lniany to samo zdrowie tak jak i siemie. Ostatnio czytałem, że polskie siemie ma więcej wartości odżywczych niż nasiona chia.

    OdpowiedzUsuń
  5. Olej z wiesiołka spożywam regularnie z zalecenia ginekologa na ból piersi i przyznaję że działa

    OdpowiedzUsuń
  6. Od dłuższego czasu używam oleju kokosowego 😉

    OdpowiedzUsuń
  7. Uwielbiam olej kokosowy do gotowania, a teraz mam ochotę wprowadzić lniany.

    OdpowiedzUsuń
  8. Mamy również oleje tłoczone na zimno i różnica jest naprawdę znaczna

    OdpowiedzUsuń
  9. To ja jestem zupełnie po drugiej stronie, oleju używam bardzo sporadycznie.

    OdpowiedzUsuń
  10. Kokosowy uwielbiam, choć tylko kosmetycznie. W kuchni jeszcze na dobre u mnie nie zagościł, a pewnie też zadomowiłby się na długo :)

    OdpowiedzUsuń
  11. Olej lniany i olej kokosowy na stałe gości w mojej kuchni, chociaż ten drugi to częściej jest w łazience :) i służy do olejowania włosów.

    OdpowiedzUsuń
  12. U mnie też oleje goszczą już od kilku lat - a najbardziej lubię wykorzystywać je do wzbogacania kosmetyków i olejowania włosów.

    OdpowiedzUsuń
  13. słyszałam wiele dobrego o oleju lnianym :)

    OdpowiedzUsuń
  14. Zwykły olej już dawno zastąpiłam kokosowym. Szkoda tylko, że przez jego "produkcję" zagrożone są goryle

    OdpowiedzUsuń
  15. Ja uwielbiam olejki stosować do demakijażu

    OdpowiedzUsuń
  16. Uwielbiam olej kokosowy :)
    http://naprawdenienazarty.pl/

    OdpowiedzUsuń
  17. Warto znać każdy z nich bo każdy ma wiele cennego do zaoferowania w kwestii naszego zdrowia i wyglądu.

    OdpowiedzUsuń
  18. Lubie naturalne produkty ale zwaracam uwagę jak dany produkt jest pozyskiwany i olejowi kokosowemu dziękuję.

    OdpowiedzUsuń
  19. Używam już od dawna naturalne oleje, trzeba dbać o swoje zdrowie :-)

    OdpowiedzUsuń
  20. Kokosowy w litrowym słoiku, jestem pod wrażeniem, dotychczas spotykałam takie duże, tylko przertworzone, skąd kupujesz?

    OdpowiedzUsuń
  21. Lubię oleje w każdej postaci ;)

    OdpowiedzUsuń