19 kwietnia 2017

RÓŻNICE POMIĘDZY PERFUMAMI, WODĄ PERFUMOWANĄ ORAZ WODĄ TOALETOWĄ

Witam

Toaletka to miejsce dla mnie wyjątkowe. Przechowuję w niej nie tylko kolorówkę i pielęgnację, ale również różnego rodzaju zapachy w tym wody toaletowe, perfumowane i najszlachetniejsze perfumy.

Ilościowo jest różnie z flakonikami, ale przypuszczam, że wód perfumowanych mam najliczniejszą gromadę. Perfum zaledwie kilka sztuk, a wód toaletowych najmniej. Dlaczego poruszam w dzisiejszym poście temat ‘zapachowy’? Większość z Nas mówiąc o zapachach używa słowa perfumy. Chcę wyjaśnić na czym polegają różnice między poszczególnymi rodzajami pachnideł?Najdroższe są czyste perfumy, to w nich stężenie olejków wynosi od 15 % - 30 %. Wyróżnia ich długotrwałość zapachu, wystarczy zaledwie kropelka by pachnieć intensywnie przez bardzo długo. Producenci umieszczają je w małych objętościowo buteleczkach, zazwyczaj nie przekraczając 15 ml. To zaleta, możemy wtedy z łatwością zabrać ulubieńców ze sobą. Na kartonikach lub właściwych szklanych opakowaniach występują pod nazwą: Perfum lub Perfume. Perfumy to kompozycja zapachowa powstała na skutek połączenia różnego rodzaju olejków roślinnych.

Wody perfumowane spotykane są pod nazwą Eau de Perfum. Ich stężenie olejkowe waha się między 8%, a 15%. Takie wody są tańsze od perfum i wydaje mi się, że są najczęściej używane wśród społeczeństwa. Wytrzymałością odbiegają od perfum, ale stosunek wytrzymałości pod względem zapachu mają dość wysoki.

Woda toaletowa - Eau de Toilette, zawiera raptem 4% - 8% stężenia olejków. To zapachy najsłabsze, najkrócej utrzymują się na skórze. Można stosować je na co dzień i aplikować nawet kilka razy w ciągu dnia.

W skrócie przedstawiłam czym charakteryzują się poszczególne grupy zapachowe. A od czego zależy ogólnie trwałość zapachu?

 •  po pierwsze, zależy to od właściwości naszej skóry czyli chemii, osoby ze skórą suchą mają najmniejsze pole do popisu w utrzymaniu zapachu, ponieważ skóra taka trzyma zapach najkrócej
 • drugą sprawą jest pora roku z temperaturą, perfumy reagują na wilgotność i temperaturę otoczenia, wpływ środowiska w którym ich używamy ma również spore znaczenie … tam gdzie sucho i zimno perfumy będą pachnieć powściągliwie, blisko skórnie i apatycznie – kiedy damy im ciepła i wilgoci, będą buchać z nad skóry ze zdwojoną mocą…
 •  ostatnią kwestią jest sama trwałość określona przez producenta, zależy ona w jakich proporcjach użył on składników w produkcji danego zapachu


Marzeniem moim jest poznać DOLCE & GABBANA Dolce Rosa Excelsa. Jest to woda perfumowana, nabyć ją można na perfumeria.pl

Nuta Głowy: Kwiat papai, Neroli
Nuta Serca: Lilia wodna, Narcyz, Róża, Turecka róża, Zwartnica
Nuta Podstawowa: drzewo kaszmirowe, Drzewo sandałowe, Piżmo

Producent przedstawia ten zapach bardzo kobieco, głównym aromatem jest róża pomieszana z innymi kwiatami. Woda dodaje energii, która pobudza do życia i napawa optymizmem.
Zapach z 2016 roku. Flakonik ujmuje skromnością. źródło

pozdrawiam - Magda

13 komentarzy:

 1. Bardzo fajne podsumowanie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawe porównanie i objaśnienia. Mi też marzy się kilka perfum z wyższej półki.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawy jestem tych zapachów :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Przydatny wpis :) też chętnie poznałabym zapach Dolce Rosa Excelsa ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Kilka lat temu bylam na lekcji na temat perfum w Paryżu i dowiedziałam sie tego samego co ty dziś przedstawiłaś ;) Więc świetna robota, bo nie każdy ma taką wiedzę;)
  Bella

  OdpowiedzUsuń
 6. Kilka lat temu bylam na lekcji na temat perfum w Paryżu i dowiedziałam sie tego samego co ty dziś przedstawiłaś ;) Więc świetna robota, bo nie każdy ma taką wiedzę;)
  Bella

  OdpowiedzUsuń
 7. najchętniej wybieram wody perfumowane jednak w swoich zbiorach mam też cudowne zapachy wód toaletowych . marzy mi się esencja alien apsolut, mam podstawowego aliena

  OdpowiedzUsuń
 8. fajnie wszystko objaśnione :) no to teraz już wiem czym się różnią itp ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Dobrze że napisałaś taki post :-) Uwielbiam perfumy o wysokim stężeniu :-)

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie myślę o tym wybierając zapach :P

  OdpowiedzUsuń