17 maja 2022

PIELĘGNACJA TRAWNIKA W SEZONIE

Witam

Każdemu właścicielowi ogrodu marzy się "jędrny" i "żywy" trawnik jaki będzie oazą odpoczynku i wytchnienia w czasie ciepłych pór roku. W dużej mierze zależy wszystko od nas samych czy umiejętnie będziemy o niego dbać czyli głównie kosić. Bo koszenie jest tu priorytetową czynnością.

Trawnik praktycznie przy każdym domostwie stanowi istotną część działki. Na jego obszarze możemy urządzić sobie strefę wypoczynkową, posadzić dekoracyjne krzewy lub stworzyć miejsce na zabawę. Pamiętajmy, aby zieleń nam towarzyszyła przez cały sezon nie możemy doprowadzić do przerw w pielęgnacji.

W jaki sposób przygotować miejsce w jakim ma się zazielenić?

Po wyznaczeniu fragmentu poletka możemy zacząć działać i w pierwszej kolejności zasiać nasiona trawy jaka będzie stanowić murawę. Po zakorzenieniu warto pamiętać o nawożeniu, podlewaniu i koszeniu.

Większość prac związanych z pielęgnacją trawnika wykonujemy sporadycznie to o koszeniu w sezonie nie powinniśmy zapominać. Dla jakości trawnika jest bowiem ważne, by nie dopuścić do jego przerośnięcia oraz zakwitnięcia bo będzie to skutkować tym, że będzie on tracił wizualnie na wyglądzie.
W takim razie na jaką postawić kosiarkę? Elektryczną czy spalinową?

Tutaj zatrzymajmy się z pochopną decyzją bo wybrana kosiarka będzie nam służyć przez parę dobrych sezonów. Dlatego najlepiej określmy w m2 ile wynosi nasz trawnik, a potem dobierzmy odpowiedni model i rodzaj kosiarki: elektryczny do mniejszych powierzchni i spalinowy do większych.

W razie awarii warto zaglądnąć na serwis kosiarek.


Kiedy najlepiej kosić trawę?

Zależy to od kilku czynników. Np: od wieku trawnika, pory roku, dnia czy warunków atmosferycznych. Musimy zwracać uwagę na te wytyczne, ponieważ jak każda roślina to i trawa ma swoje wymogi.

Z kolei pierwsze koszenie trawnika w nowym sezonie przeprowadzajmy najwcześniej w maju – dokładny termin zależy od warunków atmosferycznych oraz wzrostu trawy, którą ścinamy dopiero wtedy, gdy osiągnęła ok. 10 cm wysokości. 

Trzymajmy się tego, a trawnik na pewno nam się odwdzięczy w kolejnych tygodniach. 

Zwróćmy uwagę na przerwy między koszeniami. Optymalny czas to zwykle co 10 dni, a w czasie ciepłych i wilgotnych dni nawet częściej – trawa rośnie wtedy najintensywniej dlatego nie doprowadzajmy do jej przerośnięcia.

W jakich godzinach najlepiej kosić?

Ogrodnicy zalecają wczesną porę, ale kiedy trawa już obeschnie. Mokra nie jestem dobra do koszenia bo potrafi zaszkodzić kosiarce poprzez tępienie noży tnących.

Jak dbacie o swoje przydomowe trawniki? 

pozdrawiam - Magda

11 komentarzy:

 1. Akurat nie mam trawnika, ale dobrze wiedzieć na co zwracać uwagę.

  OdpowiedzUsuń
 2. ja mam tylko balkon ale moi rodzice koszą ciągnikiczkiem bo jest co

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo przydatny post na tę porę roku!

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo przydatny post na tę porę roku, miłego dnia.

  OdpowiedzUsuń
 5. Często koszę trawę, ale nigdy nie poświęcałam jej zbyt wiele uwagi. Bardzo przydatny wpis, dzięki! :)

  OdpowiedzUsuń
 6. ja staram się kosić tylko te miejsca, które są nam potrzebne do codziennego funkcjonowania, reszta niech rośnie :-)

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie mam ogródka, nie mam trawnika, więc koszenie trawy to dla mnie czarna magia ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Kiedyś kosiliśmy trawnik na okrągło, a teraz jest łąka, doszliśmy do wniosku ,że tak lepiej dla nas i dla przyrody.

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo ładnie przystrojony balkon ♥

  OdpowiedzUsuń
 10. Mam spory trawnik i powiem szczerze, że jego pielęgnacja zabiera dużo czasu. Naprawdę trzeba się mocno napracować aby był jędrny, żywy i gęsty

  OdpowiedzUsuń