2 października 2013

SMAK-COM OD KUCHNI

Witam.
A dzisiaj nie standardowy post. Zwlekałam z tym postem, a to dlatego, że nie które dania w mojej kuchni robię rzadko ze względu na zawarte w nich kalorie.
Przedstawię dziś moje trzy potrawy, które bardzo smakują moim chłopakom. Dwa dania obiadowe oraz moja wersja bułeczek z mąki żytniej.
 Do przepisów wykorzystałam przyprawy otrzymane od Pana Marka ze Smak-Com.
 Pierwsza potrawa to pizza. Od jej smaku zależy jakich użyjemy przypraw. Z otrzymaną przyprawą smakowała inaczej od tej którą robiłam do tej pory. Większa mieszanka ziół sprawiła, że pizza nabrała charakteru. 
Sami zobaczcie na skład.
Mój przepis na pizze.
Zaczyn.
Pół opakowania standardowej kostki drożdży należy rozpuścić w szklance letniej przegotowanej wody z łyżeczką cukru i odstawić na około 10 minut.
Pół kilo mąki mieszamy z łyżeczką soli.
Składniki do pizzy dowolne. U mnie najczęściej na cieście lądują: pieczarki, papryka, cebula, salami.
Po 10 minutach wlewamy zaczyn do mąki dodając 3 duże łyżki oleju, wyrabiamy i odstawiamy na 30 minut do wyrośnięcia, przykrywamy ściereczką.
Kolejno smarujemy blaszkę, rozciągamy ciasto na którym ląduje keczup, składniki oraz posypujemy przyprawą. Podpiekamy, pod koniec rozsypujemy żółty ser do roztopienia. I gotowe. 
Przyprawa do Pizzy jest ciekawie skomponowaną mieszanką wysokiej jakości składników nadających pizzy niepowtarzalny smak i aromat kuchni włoskiej. Stanowi ona również doskonały dodatek do zapiekanek, tostów i grzanek. Dzięki odpowiednio dobranym składnikom nadaje potrawie atrakcyjny smak i aromat. Tą wyśmienicie skomponowaną mieszankę przypraw można wykorzystać do przyrządzenia sosów do pizzy, jak również do posypania dodatków na cieście. Jest pyszna na zapiekankach i innych daniach kuchni włoskiej.
  Pizza z tymi przyprawami jest aromatyczna. Znika bardzo szybko. Gdybym zrobiła dwie to dwie by zeszły też:) 
Drugi mój przepis jest na bułeczki. Zmodyfikowałam przepis na pizee. Dodałam do nich słonecznik otrzymany w przesyłce.

Przepis. Zaczyn. Całe opakowanie drożdży rozpuszczamy z dwóch szklankach wody z dwoma łyżeczkami cukru.

Odsiewamy kg mąki w tym celu ja używam: pół kilo mąki pszennej i pół kilo mąki żytniej razowej. Dosypuję wg uznania słonecznik, otręby i sezam. Dosypuję do produktów suchych 2 łyżeczki soli.
Gdy zaczyn nam odstoi 15 minut wlewam do produktów suchych i zarabiam dodając 5 łyżek oleju. Odstawiam na 45 minut. Piekę w temp. 180 stopni około 20 minut. Z takiej porcji wychodzi około 20 bułeczek mniejszych. Udało mi się w ostatniej chwili sfotografować kilka bułeczek, które zostały bo tak smakują rodzinie. 

Ziarno słonecznika jest źródłem witamin, zarówno rozpuszczalnych w wodzie (z grupy B), jak i rozpuszczalnej w tłuszczach witaminy E (tokoferol). Zawiera makro i mikroelementy, błonnik oraz niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, konieczne do prawidłowego rozwoju młodych organizmów oraz utrzymania dobrego stanu zdrowia przez całe życie. Są one niezbędnymi składnikami tkanek i dlatego muszą być dostarczane od wczesnego okresu życia.

Słonecznik to wartościowa przekąska, którą możemy pogryzać w ciągu całego dnia, np. podczas nauki czy oglądania telewizji. Jest także wyśmienitym dodatkiem do wszelkich sałatek i surówek. Kiedy przyjdzie nam ochota na małe "co nie co", proponujemy ziarna słonecznika podprażyć na patelni z niewielką ilością tłuszczu. W wersji na słodko możemy dodać miodu, w wersji pikantnej ulubione przyprawy.


Trzeci przepis to danie meksykańskie.  Potrzebujemy: ugotować 5 garści makaronu np: kokardki, rurki. 
Kolejno: obieramy średnią cebulę i podsmażamy, dodajemy pół kilograma mięsa mielonego wołowego. Smażymy dodajemy w trakcie 3 ząbki czosnku i solimy. Gdy mięso nam się dobrze podsmaży dodajemy kukurydzę i fasolkę. Na fotce widać u mnie samą kukurydzę bo akurat fasolki nie miałam.  Pod koniec smażenia dodajemy ugotowany wcześniej makaron i doprawiamy. W tej potrawie wykorzystałam od Smak-Com otrzymane przyprawy: bazylię, chili i lubczyk. Na samym końcu dodaję 2 łyżki przecieru pomidorowego.

Bazylia  ceniona jest także w ziołolecznictwie ze względu na swoje walory prozdrowotne: pobudza apetyt przez zwiększanie wydzielania soków trawiennych, ułatwia przyswajanie pokarmów, działa pobudzająco, przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Łagodzi dolegliwości żołądkowe, wzmacnia żołądek, działa rozkurczowo i wiatropędnie, przeciwdziała wzdęciom. Działa przeciwkaszlowo, poprawia pracę nerek.
Chili mielone Papryka chili pochodzi z Ameryki Południowej, jednak dziś uprawiana jest na wszystkich kontynentach. Zawiera witaminę A i C. W niewielkich ilościach pobudza systemy trawienne. Używa się jej również w produkcji maści i plastrów rozgrzewających stosowanych przy nerwobólach, bólach reumatycznych i w zapaleniu korzonków nerwowych. Ceniona jest również za swoje walory smakowe. Dojrzała ma intensywnie czerwony kolor i bardzo ostry smak. W kuchni używana jest jako przyprawa do mięs, drobiu, sosów, gulaszu.
Lubczyk  to aromatyczna przyprawa charakterystycznym,przypominającym seler zapachu. Znajduje on zastosowanie w kuchni, medycynie, a także kosmetyce. Lubczyk jest wspaniałym afrodyzjakiem, niegdyś stosowany był jako składnik napojów miłosnych. 

Właściwości:

- Działanie moczopędne (lek wspomagający choroby układu moczowego i niewydolności nerek)
- Działanie wiatropędne
- Działanie wykrztuśne (zwłaszcza przy nieżytach górnych dróg)
- Ponadto pomaga leczyć niestrawności
- Łagodzi bóle menstruacyjne i poprawia krążenie krwi


Wszystkie otrzymane przyprawy mnie nie zawiodły. Poprawiły smak potraw i sprawiły, że z przyjemnością zjadało się je. Dziękuję Smak-Com za możliwość skorzystania i wybrania sobie samej przypraw, które mogłam wykorzystać w mojej kuchni. Te i wiele innych przypraw znajdziecie na stronie sklepu TUTAJ.

21 komentarzy:

  1. Czasem szukam dobrych przypraw i teraz będę wiedzieć już gdzie je kupić.

    OdpowiedzUsuń
  2. Świetny dodatek do potraw ;) Chętnie wypróbuję :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Jejku jakie pyszności :) a najbardziej kuszą bułeczki!
    Od razu chciałam Cię zaprosić do fajnej akcji. Więcej szczegółów tu: http://izisshe.blogspot.com/2013/10/akcja-maliny-pazdziernik-miesiacem.html#links
    Liczę na to, że się przyłączysz ;)

    OdpowiedzUsuń
  4. Jak tutaj smakowicie:) Narobiłaś mi smaku:) Pozdrawiam:)

    OdpowiedzUsuń
  5. kurczę moi rodzice robią przepyszną pizzę,a ciekawe jakby smakowała z tą przyprawą

    OdpowiedzUsuń
  6. Przepysznie wyglądają te dania :) Ja przyprawę do pizzy dodaję również do tostów :P

    OdpowiedzUsuń
  7. MNIAM! Pizza <3 Zjadłabym taką domową ;) Już nie jadłam jej ze sto lat ;p

    OdpowiedzUsuń
  8. mam bardzo ochotę na tą domową pizze :P o daniu meksyku nie wspomnę :D

    OdpowiedzUsuń
  9. Świetne przepisy, z pewnością i przyprawy :) Mam ochotę wypróbować ostatni przepis :DD

    OdpowiedzUsuń
  10. Wszystko wygląda bardzo apetycznie, a przyprawy na pewno nadają potrawie smaku :-)

    OdpowiedzUsuń
  11. Miałam kiedyś tą przyprawę do pizzy, też byłam z niej zadowolona ;-))

    OdpowiedzUsuń
  12. ooo z chęcią bym się skusiła na taką przyprawę ponieważ pizza jest częstym gościem mego domu ;)

    OdpowiedzUsuń
  13. Nie wyobrażam sobie kuchni bez przypraw :D
    Ale mi zrobiłaś smaka na pizzę - też często robię :)

    OdpowiedzUsuń
  14. Aż zachciało mi się zjeść taką pizzę, ale bez pieczarek, bo nie lubię :P

    OdpowiedzUsuń
  15. mniam<3 pizza ;)

    OdpowiedzUsuń
  16. Chętnie bym wypróbowała tę przyprawę:) pizza i danie meksykańskie wyglądają bardzo smakowicie, mniam :)

    OdpowiedzUsuń
  17. O proszę jak smakowicie u Ciebie :D

    OdpowiedzUsuń