5 grudnia 2018

NATURALNE OLEJKI ETERYCZNE OD OPTIMA NATURA

Witam


Rozpoczynając pierwszy rok studiów (dawno, dawno temu:)) koleżanka zaraziła mnie aromaterapią, która stała się po dzień dzisiejszy moją pasją. Domową biblioteczkę zasilam wciąż nowymi pozycjami o aromaterapii przez co dowiaduję się o tej nauce coraz więcej informacji. Jest fascynująca, znana od wieków i mam wrażenie, że wiele ludzi jej nie docenia, a powinno.

Ostatnio sporo czytam na temat olejków eterycznych, które ulżyłyby mi w przechodzących bólach migrenowych. Próbowałam kilku opcji olejkowych w tym wersji olejku lawendowego, ale nie zauważyłam większych zmian podczas udręki jaka mnie dopada. Bez specjalistycznych leków wtedy nie mam na co liczyć...Jestem jednak nadal na tropie i mam na uwadze pewną nowość na rynku jaka się pojawiła, ale o niej napisze oddzielny post.

Naturalne olejki eteryczne mają na celu wpłynąć na nasze samopoczucie oraz mają zmniejszyć trapiące nas dolegliwości. Za pomocą masaży, kąpieli lub inhalacji trafia wtedy do organizmu olejek powstały z liści, kwiatów, korzeni, nasion, owoców, kory lub żywicy. 


Olejki należy umiejętnie umieć dobrać. Dlatego tak ważne jest szczegółowe zapoznanie z każdym nowo nabytym. 

Urządzając sobie wieczorne spa w otoczeniu olejków odprężających zwróćcie uwagę na ilość dodawanych kropli np.: do kąpieli. Bez sensu jest wlanie pół buteleczki naraz, jest to nawet niebezpieczne, a skutki mogą być nieciekawe. Mogą wystąpić zawroty, ból głowy, złe samopoczucie czyli wszystko w drugą stronę. Zamiast się zrelaksować będziemy poddenerwowani z nieprzyjemną aurą.

Przede mną szykuje się kilka miesięcy obfitujących w zapachy naturalnych olejków eterycznych od Optima Natura. 

Z tymi olejami/olejkami zadbam o ciało dodając je do różnych balsamów, wykorzystam podczas kąpieli lub masaży. Posłużą mi również do palenia w kominku. A jakie warianty będę poznawać i z jakim przeznaczeniem? Tego dowiecie się w dzisiejszym wpisie.


P.S. Kilka olejków zdążyłam już rozpocząć i użyć.





Olejek cynamonowy

Cynamon kocham od zawsze, święta bez niego nie istnieją i grzane piwo. Ta przyprawa potrafi zdziałać cuda, kubki smakowe nigdy nie mają jej dosyć. 
Olejek cynamonowy odkryto już w starożytności i przekazywano go z pokolenia na pokolenie wraz z jego właściwościami zdrowotnymi.

Obecnie olejek ten wykorzystuje się również w pielęgnacji, gdzie stał się eliksirem piękności dlatego tak chętnie dodaje się go do kremów przeciwstarzeniowych. Uzyskuje się w ten sposób skórę ujędrnioną i wygładzoną.

Zdrowotnie olejek cynamonowy działa przeciwgrzybiczo, antybakteryjnie, jest doskonałym antyoksydantem. Doskonale pozbywa się chrypki, kaszlu oraz kataru. Już zdążyłam się o tym przekonać i paląc go wieczorami pomógł mi przetkać nozdrza, przez co noc była lżejsza, a ja wstałam wyspana. 
Jest też środkiem przeciwbólowym – warto stosować go w stanach reumatoidalnych.

Latem olejek warto wykorzystać przeciw komarom, pozbywając się ich z pomieszczenia w którym przebywamy.

Olejek grejpfrutowy

To moje nowe odkrycie. Liczę na niego najbardziej, ponieważ doczytałam, że ma zbawienny wpływ na migrenę. Dlatego będzie przeznaczony jedynie do tego celu.

W zapachu jest mocno wyczuwalny zapach owocu grejpfrutowego z akcentem cierpkości.

Olejek ten wskazany jest także przy: stresie i stanach napięcia nerwowego, dla złagodzenia odczuwania bólu, przy problemach z cerą, przy nadwadze, by zwalczyć cellulit.

Olejek rozmarynowy

Ten olejek występuje w medycynie od tysiącleci. 
W kuchni przyprawa doceniona została przez wielu szefów kuchni.

W zapachu olejek to petarda, znakomicie się nadaje przy aromaterapii. Stosuje się go: w stanach zmęczenia fizycznego i umysłowego, przy infekcjach skórnych i trudno gojących się ranach, dla pobudzenia odporności organizmu.

W kosmetyce używa się go w pielęgnacji włosów, gdzie pozbywa się łupieżu oraz hamuje przetłuszczające się włosy.

Jest antybakteryjny oraz jest docenianym antyoksydantem. W przeszłych czasach zielarze polecali go do odkażania i gojenia się ran.



Olejek pichtowy

Zapachem przypomina gęsty jodłowy las, nawiązujący do miejsca odległego, żyjącego z godnie z naturą. Dodany do kominka robi rewolucje w samopoczuciu, przynajmniej u mnie. Daje odpocząć umysłowi po ciężkim dniu. Działa rozluźniająco kiedy dodamy go do kąpieli. W przeziębieniach łagodzi infekcje dróg oddechowych. Jest polecany dla fanatyków sauny, dlatego polecę go teściowej.

Olejek pichtowy jest też często składnikiem kosmetyków likwidujących obrzęki, plamy na skórze czy łupież. Wskazany jest do nawilżaczy powietrza.

Olejek limonkowy

Zdecydowałam się na niego z jednego powodu. Chciałam nim odświeżyć pomieszczenia oraz pobudzić samą siebie kiedy mam gorszy dzień. Olejkowi udało się te zadania wykonać bez trudu. 

Dodatkowo olejek:
działa na cały organizm, przywracając jego witalność i pobudzając poszczególne narządy do pracy.

Oprócz właściwości terapeutycznych wykazuje właściwości przeciwdepresyjne i działa relaksacyjnie.

Zmniejsza bóle mięśni i stawów, a także chroni organizm przed działaniem wolnych rodników

Olejek trawa cytrynowa

Niesamowitym olejkiem jest Olejek trawa cytrynowa, który słynie z właściwości antybakteryjnych, przeciwgrzybicznych oraz przeciwpasożytniczych.

Dobry wpływ ma na kaszel. Dla niejadków będzie dobrym pobudzaczem apetytu. Przy tym olejku można się wyciszyć i zrelaksować. Jak widać ma wiele zastosowań.




Olejek goździkowy

O olejku goździkowym nie mogę napisać ani jednego złego słowa. Jak pozostałe i ten jest wartościowy i warto go mieć na uwadze. Przy jego pomocy podobnie jak przy cynamonowym można zwalczyć infekcję bakteryjną i wirusową górnych dróg oddechowych. Pomaga również niwelować ciężkie objawy reumatyzmu. Wpływa także na nastrój – przede wszystkim pobudza.

Najczęściej przydaje się przy: dla złagodzenia odczuwania nerwobólów, pomocniczo przy infekcjach górnych dróg oddechowych, dla złagodzenia odczuwania nudności i wzdęć.


Olejek Ylang-Ylang

To olejek szczególny. Jest ze mną po raz pierwszy i już zaskarbił sobie moją sympatię do siebie. Ostatnie problemy ze snem przyczyniły się, że odpalam kominek na wieczór i pałam się tym olejkiem. Wiem, że od razu nie poczuję mocnego snu, ale liczę, że ten olejek z upływem dni poprawi i wydłuży moje spanie.

Olejek ten ma specyficzny aromat trudny do zdefiniowania, ale przyjemny. Podobno jest rozchwytywany wśród perfumiarzy i dodawany do perfum z wyższej półki.

Olejek Ylang Ylang jest także pomocny przy tłustej i trądzikowej skórze oraz przy wypadających i przetłuszczających się włosach. Jest składnikiem wielu pielęgnacyjnych kremów i emulsji.

Olejek lawendowy

To klasyka bez której nie mogę normalnie funkcjonować dlatego najczęściej się zaopatruję właśnie w niego. W tym przypadku zapach to power jaki może zdominować niejedne nuty zapachowe. Czy mi to przeszkadza? Absolutnie nie, ponieważ ten zapach nigdy mi się nie nudzi, mogę z nim obcować często i tak nikt mnie nie przekona do rezygnacji z niego. Ma jednak wielu przeciwników.

Lawenda znana jest od bardzo dawien, działa uspokajająco, przeciwbólowo oraz przeciwbakteryjnie.

Sprzyja zasypianiu, u mnie jednak chyba w tej kwestii się nie sprawdziła i jestem na nią odporna.

Olejek można wykorzystać stosując go w okładzie na odkażenie ran i oparzeń.






W jakich ilościach powinno stosować się olejki?

Do kąpieli aromaterapeutycznej – 3-6 kropli olejku należy wlać do wanny napełnionej ciepłą wodą

Do masażu – 2 krople olejku eterycznego na łyżkę olejku do masażu. Można go mieszać z olejkiem cynamonowym, dzięki czemu wykazuje wzmożone działanie antycellulitowe i ujędrniające skórę.

Do aromatyzacji pomieszczeń – przez nawilżacze i rozpylacze (5 kropli na 1 litr wody)

Do sauny – suchej, mokrej oraz parowej

Jako składnik kosmetyków pielęgnacyjnych – kilka kropli warto dodać do odżywczego balsamu bądź kremu.



Stosujecie olejki eteryczne? Ciekawi Was aromaterapia?


pozdrawiam - Magda

32 komentarze:

  1. Muszę się zaopatrzyć w kilka :D Przyda się rozmaryn i cynamon (chociaż ten drugi dopiero na lato).

    OdpowiedzUsuń
  2. Planuję kupić kilka olejków eterycznych. Właściwie to nie wybrałam jeszcze żadnej firmy, więc skuszę się na tą, którą Ty polecasz :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Lubię olejki eteryczne, zdarza mi się dodawać je do kąpieli czy używać w pielęgnacji

    OdpowiedzUsuń
  4. miałam kilka z tych olejków, najbardziej lubię lawendowy, używałam ich w nawilżaczu powietrza

    OdpowiedzUsuń
  5. Ja uwielbiam dodawać olejek eteryczny do płukania prania - o wiele piękniejszy zapach wtedy ono ma.

    OdpowiedzUsuń
  6. Uwielbiam olejki i mam dla nich różne zastosowania. ;)

    OdpowiedzUsuń
  7. Swego czasu chętnie stosowałam do kąpieli, jednak musiałam zamienić wannę na prysznic. Teraz już tylko do aromatyzacji pomieszczeń :)

    OdpowiedzUsuń
  8. Uwielbiam olejki. Przede wszystkim cudnie pachną, ale i mają zbawienny wpływ na nasze ciało.

    OdpowiedzUsuń
  9. Ja sie o tej migrenie wypowiem. Cierpię na nią od 27 lat i probowalam wszystkiego - aromaterapia nie dzialala, akupunktura do bani, akupresura nic a nic, konkretne tabletki dawaly rade. Ale 3 lata temu sprobowalam botoksu i powiem ci, ze nie ma lepszego srodka na migreny :) regularnie powtarzam zabieg, co 8-9 miesiecy i nie wiem co to bol :)

    OdpowiedzUsuń
  10. Uwielbiam zapach pomarańczy i cynamonu. Ciekawa kombinacja, zwłaszcza przed Świętami.:)*

    OdpowiedzUsuń
  11. Ciekawie brzmi, zaczynam powoli rozglądać się za takimi by kupić. Bo chcę wypróbować stworzyć parę rzeczy :)

    OdpowiedzUsuń
  12. Ja tam wolę kąpiel błotną :D Żart ;) Ale po prawdzie chciałbym kiedyś pojechać do Czech na kąpiel w piwie ;)

    OdpowiedzUsuń
  13. Ostatnio pokochałam olejek z bergamotki :)

    OdpowiedzUsuń
  14. Raczej nie stosuję, ale jak jakiś działa na bóle głowy to chętnie poznam.

    OdpowiedzUsuń
  15. Znam te olejki a ten cynamonowy miażdży konkurencję 😍

    OdpowiedzUsuń
  16. Mam w domu kilka olejków,glownie do inhalacji

    OdpowiedzUsuń
  17. U mnie najlepiej sprawdziłby się pewnie cynamonowy :)

    OdpowiedzUsuń
  18. Kiedyś mocno interesowałam się aromaterapią. Miałam w domu specjalny kominek do aromaterapii i przyznaję, że w trakcie przeziębienia świetnie sprawdzal się olejek miętowy i sosnowy :)

    OdpowiedzUsuń
  19. Olejek cynamonowy sama bym przygarnęła :)

    OdpowiedzUsuń
  20. Olejki są wspaniałe ,ja bardzo lubię z drzewa herbacianego :-)

    OdpowiedzUsuń
  21. Osobiście polecam, klasyczny olejek eukaliptusowy. Standardowy, ale bardzo silny. Pozdrawiam! :)

    OdpowiedzUsuń
  22. Miałam olejki tej firmy i byłam zadowolona. Najlepiej sprawdził się u mnie wariant z drzewa herbacianego.

    OdpowiedzUsuń
  23. miałam olejki i bardzo je lubie! Są super

    OdpowiedzUsuń
  24. rzadko ale jednak zdarza mi się stosować olejki do kominka zapachowego.

    OdpowiedzUsuń
  25. Gdzie najlepiej kupować?

    OdpowiedzUsuń
  26. Ja uwielbiam eukaliptusowy i miętowy!

    OdpowiedzUsuń
  27. Ciekawi mnie zwłaszcza grejfrutowy. Nie znoszę tych owoców ale uwielbiam ten zapach w świeczkach czy plynach do kąpieli

    OdpowiedzUsuń
  28. Mmm. tak to opisalas ze koniecznie musze przetestowac osobiscie.

    OdpowiedzUsuń
  29. Niezły zestaw. Mnie ostatnio kusi olejek herbaciany :)

    OdpowiedzUsuń
  30. Ile zapachów, piękny zestaw.

    OdpowiedzUsuń
  31. Ja teraz szukam rozmarynowego, bo został mi polecony do kąpieli.

    OdpowiedzUsuń