1 sierpnia 2021

BEZPIECZEŃSTWO DZIECKA W SAMOCHODZIE CZYLI PARĘ SŁÓW O FOTELIKACH

Witam

Kiedy pojawia się nowy dla nas pasażer do przewożenia w samochodzie powinniśmy starannie się do tego przygotować, pogłębić wiedzę w tym zakresie, poznać przepisy Kodeksu Drogowego.

Wybierając się zatem do sklepu po fotelik nasze poszukiwania skupią się i zawężą do potrzeb jakie musimy zapewnić dziecku. Musimy znać jego wiek, wagę i wzrost. 
Foteliki dla niemowląt i noworodków do 10 kg należą do grupy 0, a dla dzieci do 13kg do grupy 0+.
Wszelkie oznaczenia można  bez trudu znaleźć na foteliku, bądź opakowaniu lub w dokumentach, które warto sprawdzić z uwagi na atesty i homologacje.

Pamiętajmy, że gdy dziecko siedzi główka za bardzo nie wystawała, a zapięcie powinno spełniać odpowiednie normy bezpieczeństwa i być dostosowane do samochodu jakim będziemy wozić malucha. 

Aby zapewnić sobie pewien komfort zadbajmy o kolor fotelika. Istotne jest to, aby wyróżniał się on od tła tapicerki auta bo wtedy dziecko jest bardziej widoczne. Bardzo gustowną kolorystkę fotelików można znaleźć na 3kiwi.plJaki fotelik dla starszaków?

Mając na uwadze wiek do starszaków zaliczamy dzieci w wieku 4-12 i dla nich są odpowiednio przystosowane foteliki podwyższające. Waga dopasowana do nich to 15-25 kg lub 22-36 kg. Taki fotelik musi posiadać europejską homologację, dlatego jeszcze raz przypominam na zwrócenie uwagi na nią podczas zakupów. Jak montować foteliki?

Foteliki w zależności od rodzaju można montować tyłem do kierunku ruchu. Bezpieczniej fotelik montować na tylnym siedzeniu, a już bezdyskusyjnie nie można montować fotelika na przednim siedzeniu tyłem do kierunku ruchu, jeśli ma on zamontowane poduszki powietrzne. Ich nagły wystrzał mógłby nawet zabić dziecko. Zawsze pamiętaj, aby fotelik był prawidłowo zamontowany i sprawdzajmy jego mocowanie przed wyjazdem.
Pamiętajmy, że małe dzieci jak i większe zasługują na to, by podróżować w jak najlepszych warunkach.  Zadbajmy o to, a podróż z dzieckiem na pewno będzie spokojniejsza i dla nas i dla bobasa. Zwróćmy uwagę także na mocowania w samochodach, aby były sprawne i dawały 100 % pewności, że fotelik jest dobrze przymocowany. W tej kwestii tatusiowie mogą się popisać bo oni głównie zajmują się wożeniem swojej rodziny, ale oczywiście nie wykluczajmy kobiet jakie w takich sytuacjach jak zamontowanie fotelika też całkiem dobrze sobie radzą.

pozdrawiam - Magda

8 komentarzy:

 1. Bezpieczeństwo dziecka i komfort to podstawa

  OdpowiedzUsuń
 2. Dużo przydatnych informacji w tym tekście. Bezpieczeństwo pasażerów to podstawa

  OdpowiedzUsuń
 3. Bezpieczeństwo dziecka to priorytet dla jego rodziców.

  OdpowiedzUsuń
 4. To na pewno nie będzie łatwy wybór; )
  Pozdrawiam : )

  OdpowiedzUsuń
 5. Pamietam, ze bardzo rygorystycznie podchodziłam do wyboru pierwszego fotelika.

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo ciekawy post. Bezpieczeństwo i komfort dziecka to podstawa.

  OdpowiedzUsuń
 7. dorastałam w latach 90, gdzie nie było to takie ważne, teraz jak sama mam dzieci, nie wyobrażam sobie wozić ich bez odpowiedniego fotelika

  OdpowiedzUsuń
 8. Przydatny i ważny wpis.

  OdpowiedzUsuń