15 września 2021

NIEŁADNIE. WIELKA KSIĘGA FAKAPU - WYDAWNICTWO RM

Witam

Kamila Szcześniak to autorka i rysowniczka książki NIEŁADNIE. Wielka księga fakapu.

Premiera tej pozycji przypadła na marzec tego roku, a książkę wydało dobrze mi znane Wydawnictwo RM.

Autorka od paru dobrych lat prowadzi profile na Facebooku oraz Instagramie. Jej nazwa to Nieładnie.

Jeżeli jeszcze nie znacie jej profil to zajrzyjcie, a może wam się spodobają? Ja od razu po tym jak książka trafiła w moje ręce wpadłam na ig i przyznam, że rysunki jakie lądują w postach u p. Kamili potrafią wywołać uśmiech...W życiu każdego człowieka zdarzają się wzloty i upadki. Niekiedy jednak tych drugich jest nieco więcej… Jeśli wskazówka wagi już dawno przestała z Tobą współpracować, mężczyzna Twoich marzeń odjechał na białym koniu z inną, a przelew znowu nie przyszedł, to ta książka jest dla Ciebie.


Nieładnie. Wielka księga fakapu to zbiór satyryczno-komiksowych ilustracji pokazujących codzienność bez filtra. Autorka z humorem opowiada o absurdach życia codziennego, problemach realnych i wymyślonych. Jej rysunki demaskują perfekcyjny świat kolorowych periodyków, obsesyjną pogoń za pięknem i radość na pokaz. Podczas gdy gwiazdki Instagrama z uśmiechem popijają kawę w doskonałym makijażu, ona w kapciach i poplamionym szlafroku mocną kreską snuje opowieść o bezbrzeżnej ludzkiej głupocie, nie oszczędzając przy tym siebie.Sarkazm, czarny humor i codzienność pokazana w krzywym zwierciadle to najkrótsza recenzja tej książki, wszystko to podane w lekkiej formie, ale bez lukru i wisienki. Smacznego! PS. I pamiętaj, nic nie musisz.Codzienność dnia

Autorka umiejętnie w komiksowy sposób ukazuje szarą rzeczywistość jaka jest w życiu wielu ludzi. Ta prostota w ilustracjach pokazuje jak jest naprawdę, że życie to chwile wzlotów i upadków. I nie koniecznie wygląda tak jak je pokazujemy np: na instagramie, gdzie chcemy "świecić", pokazywać rzeczy w ubarwiony sposób. 


 

Grafiki

To one są głównym przesłaniem w tej książce. Zostały podzielone na 12 rozdziałów, każdy z nich dotyczy konkretnych sytuacji, przytrafiających się nam wszystkim, odbiorcom praktycznie codziennie. 

Prosta kreska i użycie w niedużym stopniu pastelowych kolorów sprawia, że ilustracje są czytelne, od razu załapane przez czytelnika z dopiskiem jaki jest potrzebny dla zrozumienia co chciała przekazać autorka. Po NIEŁADNIE. Wielka księga fakapu sięga się ochoczo nawet kilka razy dla samego faktu, że w gorszej chwili możemy pośmiać się z sytuacji na jakie nie mamy wpływu, a zdarzają się w życiu i są nieuniknione. 

Absurd jaki widzimy w tej książce jest tak prawdziwy i autentyczny, że wszelką głupotę powinniśmy brać z rezerwą. A przede wszystkim pamiętajmy, że nic nie musimy!

pozdrawiam - Magda

8 komentarzy:

 1. Nie znam ani książki ani wydawnictwa. Nie czytam raczej takich pozycji.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawa, nie słyszałam o niej : )
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. mam tą książkę, polecam każdemu, jest bardzo zabawna, oraz instagram, autorki

  OdpowiedzUsuń
 4. Już wcześniej zwróciłam na nią uwagę i wiem komu mogę ją polecić.

  OdpowiedzUsuń
 5. jakie łądne ilustracje, mega mi sie podoba :D

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie czytam takich książek, ale w przypadku tej bardzo spodobała mi się jej forma.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ile prawdy w tych ilustracjach! ;) Jeśli chodzi o fakapy - jestem mistrzynią ;) Na pewno mogłabym dodać coś od siebie!

  OdpowiedzUsuń