16 stycznia 2021

RÓŻNE METODY PARZENIA KAWY, CZYLI CZY NAPEWNO POTRZEBUJĘ EKSPRESU?

Witam

Panuje przekonanie, że do przygotowania smacznej kawy obowiązkowo potrzebny jest kosztowny ekspres automatyczny, który wykona za nas całą pracę. Rzeczywiście ekspresy do kawy są w stanie przenieść kawiarniane specjały do naszego domu, ale niekoniecznie są nieodzownym narzędziem do przygotowania kawy. Dziś zaprezentujemy kilka zaparzaczy do kawy, które są dużo tańszą opcją dla ekspresu i gwarantują nam niesamowite doznania smakowe.

Kawiarka


Kawiarka znana jest też pod nazwą makinetka, kupres, kafetiera bądź po prostu czajniczek Moka. Jest to włoskie urządzenie, które cieszy smakoszy kawy już od lat 30 ubiegłego wieku. Kształtem przypomina typowy czajnik i składa się z trzech podstawowych części - dolnego pojemnika na wodę, sitka na kawę i górnego zbiornika na końcowy napar. Obecne czajniki niewiele różnią się od pierwotnego egzemplarza.

Kawiarka podobnie jak ekspres parzy kawę pod ciśnieniem, choć jest ono wyraźnie niższe, ponieważ nie przekracza 2 barów. Do zaparzenia kawy w kawiarce potrzebne jest źródło ciepła. Na rynku możemy wyszukać urządzenia przeznaczone do palników gazowych i do płyt indukcyjnych.

Użycie kawiarki jest banalnie proste, a rezultaty są zdumiewające. Dolny zbiornik należy wypełnić wodą tuż pod zaworek bezpieczeństwa, do sitka nasypać zmieloną kawę, całe urządzenie dokładnie skręcić i ustawić na palniku. Po kilku minutach dostaniemy wyrazisty i intensywny napar, który wyraźnie przypomina włoskie espresso.

Kawiarki posiadają swoich wielbicieli na całym świecie dzięki temu, że w niezwykle prosty sposób umożliwiają wykonać wspaniałą kawę, a ich ceny nikogo nie zniechęcają.

Alternatywne metody parzenia kawy

Alternatywne metody parzenia swoją wielką sławę zyskały wraz z Trzecią Falą Kawy, więc całkiem niedawno. Umożliwiają przyrządzić wysokiej klasy kawę o czystym, niezaburzonym smaku i co bardzo ważne bez fusów. Drip, chemex i aeropress to akcesoria, które oprócz doskonałego naparu zapewniają świetną zabawę. Do parzenia w nich używa się szczególnie wysokiej jakości jasno palone kawy segmentu specialty, z których mogą wyciągnąć najlepsze właściwości smakowe.

1. Chemex


Chemex to szklane narzędzie, które kształtem przypomina wazon na kwiatki. Skonstruował go chemik Peter Schlumbohm w 1941 roku, a chemex tak głęboko zakorzenił się w amerykańskiej sztuce, że jest eksponowany w nowojorskim Museum of Modern Art.

Chemex działa na zasadzie przelewu, a do parzenia w nim kawy używa się papierowych filtrów, które izolują fusy od naparu. Bardzo ważne podczas parzenia kawy tą techniką jest stosowanie się do paru reguł. Musimy zachować odpowiednie proporcje kawy oraz wody (8g/100ml), temperatura wody powinna wynosić 88-94 °C, a czas parzenia nie powinien przekroczyć 4 minut.

2. Drip

Drip to narzędzie, które działa na bardzo podobnej zasadzie co chemex. Wymaga użycia papierowych filtrów, które oddzielą fusy od naparu. Drip z kształtu przypomina lejek i może być skonstruowany ze stali, szkła lub tworzywa sztucznego. Z produkcji dripów słynie japońska firma Hario, która wytwarza te znakomite zaparzacze do kawy już ponad sto lat.

Jeżeli chcesz zaparzyć doskonałą kawę w dripie, musisz stosować się do niezmiernie istotnych zasad tak samo, jak w przypadku chemeksa. Sugerowana ilość kawy to 5-6 g kawy/100 ml wody, której temperatura powinna wynosić 85 – 94˚C. Proces parzenia kawy powinien trwać blisko 3 minuty.

3. Aeropress


Aeropress to dosyć nowe urządzenie, które działaniem znacznie różni się od wspomnianych wcześniej chemeksa i dripa. Plastikowy przyrząd, który wyglądem przypomina dużą strzykawkę i działa na tej samej zasadzie, został skonstruowany w 2005 roku.

Przygotowanie kawy w aeropressie na samym początku może powodować drobne problemy, lecz z czasem staje się to nałogiem, od którego nie można się odzwyczaić. Składa się z trzech zasadniczych części - cylindra, sitka i tłoku z gumową uszczelką.

Tak jak każda metoda alternatywna posiada swoje reguły, tak również w przypadku aeropressu musimy się do nich odnosić. Na przygotowanie całego aeropressu musimy użyć 18-22 g kawy i wody o temperaturze 88-94˚C. W pierwszej kolejności należy złożyć tłok z cylindrem i nasypać świeżo zmieloną kawę. Następnie kawę zalewamy wodą i zakręcamy sitkiem z papierowym filtrem. Teraz wystarczy położyć aeropress na dzbanku bądź szklance i jednostajnym ruchem przecisnąć cały napar. Czas parzenia powinien wynosić około 2,5-3 minuty.


Każda z wymienionych metod parzenia pozwala na sporządzenie wyjątkowej kawy, która oczaruje swoim smakiem i aromatem. Jeżeli interesuje Cię kawa wysokiej klasy, a nie chcesz inwestować w kosztowne urządzenie, to właśnie przedstawiliśmy Ci doskonałe alternatywy, na które warto zwrócić swoją uwagę.

pozdrawiam - Magda

18 komentarzy:

  1. Bardzo lubię kawę zarówno z kawiarki jak i z ekspresu. Z chęcią spróbowałabym innych sposobów parzenia kawy :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja osobiście nie piję kawy, ale mój mąż bardzo lubi tradycyjny tygielek i kawę turecką :)
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  3. Dokładnie takiego artykułu potrzebowałam i szczerze mówiąc uwielbiam czytać właśnie o takich alternatywnych rozwiązaniach związanych z parzeniem kawy. W ogóle, uważam mimo wszystko, że kawa z ekspresu ciśnieniowego nijak ma się do parzenia jej właśnie w cygielku czy zaparzaczu. Wtedy ten aromat jest naprawdę cudowny. Chociaż trzeba przyznać, kawa jest cudownym napojem i tak czy inaczej, warto próbować nowych metod!

    OdpowiedzUsuń
  4. Fajne pomysły,muszę sobie kupić taką kawiarkę. Na razie mam taką prowizoryczną ;)

    OdpowiedzUsuń
  5. Też mamy kawiarkę :) Cudowne i proste w obsłudze urządzenie. A jeśli jeszcze trafi się na świetną kawę, to może być nic lepszego

    OdpowiedzUsuń
  6. Nie znałam większości tych metod, ale też nie lubię kawy. Muszę podpytać brata czy je zna.

    OdpowiedzUsuń
  7. Rzadko pijam kawę, mam taką samą kawiakę Bialetti, zastanawiam sie teraz nad zakupem innego modelu.

    OdpowiedzUsuń
  8. Ja ostatnio ograniczyłam picie kawy do 2/3 tygodniowo. ;) Bardzo fajna jest ta kawiarenka.

    OdpowiedzUsuń
  9. Uwielbiam kawę i przyznaję, ze większości modeli zaparzaczy w ogóle nie znałam:)

    OdpowiedzUsuń
  10. Jestem totalną herbaciarą i kawę piję naprawdę rzadko, ale jeżeli już to najczęściej taką z ekspresu bądź z praski francuskiej. Bardzo ciekawią mnie opisane przez Ciebie procesy, chyba muszę je zgłębić :)

    OdpowiedzUsuń
  11. Kawę piję codziennie rano - od tego zaczynam dzień :-) Zawsze korzystam z ekspressu ciśnieniowego - on jednak najszybciej przyrządza latte. A na wyjazdach, lub gdy ekspress nawali, z kawiarki. O opisywanych przez Ciebie zaparzaczach w ogóle nie słyszałam - to bardzo ciekawe, wypróbuję je przy najbliższej okazji.

    OdpowiedzUsuń
  12. przyznam że sama kawę piję bardzo ale to bardzo rzadko ale najbardziej lubię tą z ekspresu

    OdpowiedzUsuń
  13. Kawę piję codziennie rano, ale tylko rozpuszczalna - parzonej nie lubię, sam zapach mnie odrzuca.

    OdpowiedzUsuń
  14. kocham kawę, rano wypijam ją w wielkim półlitrowym kubku, kolejne porcje są już mniejsze. zrobienie kawy to pierwsza rzecz o której myślę po wstaniu z łóżka

    OdpowiedzUsuń
  15. Ja piję jedną kawę na miesiąc, albo i pół roku ;D Dlatego o ekspresie nie ma na razie mowy i zadowalam się typowym, domowym parzeniem kawy :D

    OdpowiedzUsuń
  16. Uwielbiam kawę i nie wyobrażam sobie aby mogło jej zabraknąć w moim życiu ;). Próbowałam różnych kaw, począwszy od rozpuszczalnych, z ekspresu przelewowego i z ekspresu ciśnieniowego. Najbardziej smakuje mi jednak kawa z ekspresu ze spienioną pianką :)

    OdpowiedzUsuń
  17. Dobrze, że we wpisie podajesz aż trzy sposoby na przyrządzenie kawy. Ja nie przepadam za tym napojem, ale dobrze jest móc czymś poczęstować gości.

    OdpowiedzUsuń