23 września 2021

"Dlaczego oszukujemy siebie. Przydatne złudzenia" autorstwa Shankara Vedantama i Billa Meslera

Witam

Za oknami mamy już kalendarzową jesień. Czym prędzej wzięłam się za zaległości czytelnicze. Oj! Uzbierała mi się niemała sterta książek jakie mam zamiar w długie wieczory czytać. Na pierwszy ogień zafundowałam sobie coś z psychologi. Dawno nie sięgałam po ten typ literatury, dlatego ochoczo czytało mi się książkę pt: "Dlaczego oszukujemy siebie. Przydatne złudzenia" autorstwa Shankara Vedantama - a
merykańskiego dziennikarza, pisarza i korespondenta naukowego. Jego reportaże koncentrują się na ludzkich zachowaniach i naukach społecznych, oraz
Billa Meslera - dziennikarza, który interesuje go to, w co wierzymy, ale jeszcze bardziej interesuje go, dlaczego w to wierzymy.Dane o książce

Data premiery: 11.08.2021

ISBN: 978-83-8132-236-2

Format: 145 x 210 mm

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Liczba stron: 304

Tytuł oryginalny: Useful Delusions

Tłumacz: Justyna RudnikDlaczego logika i racjonalność zdają się mało skuteczne w konfrontacji z przesądami, złudzeniami i teoriami spiskowymi?
Czy korzyści z samooszukiwania się przewyższają jego koszty?

Co wpływa na to, że tak chętnie oszukujemy innych i siebie samych?

Trudno znaleźć w tej książce fabułę. Jest ona raczej zbiorem licznych przykładów dotyczących kłamstwa jakie jest w życiu każdego z nas. Nie zdając sobie sprawy codziennie okłamujemy i to nie raz, dwa, a x razy siebie lub otaczających nas ludzi. Autorzy przytaczając przykłady czerpali je z własnego życia lub najnowszych badań psychologii i neuronauki. 

Kłamstwo kojarzy się nam z czymś złym, niedorzecznym i nie na miejscu. Ja tak sądziłam do tej pory dopóki nie sięgnęłam po tą książkę. To ona uświadomiła mi, że kłamiąc niekoniecznie działamy w złej wierze, ale wpływamy na myślenie drugiej strony. Ma ono czasami wpływ na interesy jakie prowadzimy lub nie wyklucza też wpływu na nasz umysł. 

Wiele kłamstw potrafi zjednoczyć jednak ludzi, dać im nadzieje i lepiej znieść co nieuniknione. Myśląc, że kłamstwem możemy kogoś stracić czy go urazić możemy czasami odnieść pozytywny efekt. Przykładem jest pacjent, któremu nie przekazano wcześniej informacji, że podczas zabiegu odczuje spory ból. On w ten sposób psychicznie lepiej się czuł, a potem kiedy ból nastał były to chwile w jakich cierpiał, ale...nie cierpiał przez dni w których oczekiwał cierpienia, żył ze świadomością, że nie będzie tak źle. Jak widać w tym przypadku kłamstwo się częściowo opłaciło. 

Nie będę wam przytaczać innych przykładów bo jest to niemożliwe. Jest ich multum, a czytając musimy się skupić bo autorzy przytaczając różne historie skaczą z kwiatka na kwiatek odnośnie sytuacji, ludzi czy okoliczności.

Shankar Vedantam i Bill Mesler uważają, że warto poświęcić nieco czasu i wysiłku na w miarę wnikliwą analizę rzeczywistego oddziaływania samooszustw i poszukanie odpowiedzi na pytanie, czemu one służą i jakie potrzeby dzięki nim realizujemy .Z książki dowiesz się m. in.:

– co łączy Donalda Lowry’ego, twórcę Kościoła Miłości, Franza Antona Mesmera, wynalazcę baquety, Lanca Armstrona, Richarda Nixona i Billa Clintona

– czym jest naiwny realizm i co to jest widzenie życzeniowe

– od kiedy znamy efekt placebo i czy jest ono skuteczne

– czy rozmowa może uleczyć

– czy uprzejma obsługa w sklepie jest czymś pozytywnym

– dlaczego uczymy dzieci, żeby zawsze mówiły prawdę, choć jako rodzice posługujemy się często kłamstwem.

"Dlaczego oszukujemy siebie. Przydatne złudzenia" to ciekawa książka, nie męczy, nie nudzi, przez ogrom historii i przykładów zaczerpniętych z badań naukowych i własnych doświadczeń. 
Niewinne kłamstwo może zmienić tok myślenia, ma wpływ na finanse, biznesy jakie prowadzimy. Na samym końcu zadałam sobie jedynie pytanie - czy nie jesteśmy momentami naiwni?...i to zostawiam bez odpowiedzi.

Książkę znajdziecie w sklepie internetowym Zwierciadło.

pozdrawiam - Magda

9 komentarzy:

 1. Widzę że bardzo ciekawa książka. Lubię psychologię,tym chętniej sięgnę po ta publikacje.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ciekawa pozycja! Przyznam, że nigdzie się z nią wcześniej nie spotkałam. Fajnie, że pokazałaś zawartość. Czasem pod tytułem kryje się zupełnie "coś innego". A tu jest czarno na białym czego książka dotyczy! Dzięki!

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ciekawa i zarazem lekka ksiazka, na pewno bardzo przyjemnie się ją czyta. Z chęcią sięgnę po nią ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Podoba mi się zagadnienie tej pozycji i chętnie się na nią skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 5. Dziękuję Ci za ten wpis, czuję, że ta pozycja może mnie zainteresować.

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie słyszałam o tej książce, ale jestem nią zaciekawiona.

  OdpowiedzUsuń
 7. być naiwnym względem siebie? Bardzo ciekawy temat, myślę że kryje się w nim trochę prawdy

  OdpowiedzUsuń
 8. Wydaje się że książkę czyta się całkiem szybko i dobrze qiec może się na nią skusze

  OdpowiedzUsuń