17 grudnia 2022

PRAWA PACJENTA - WARTO JEST JE POZNAĆ, KIEDY ZOSTANIE POPEŁNIONY BŁĄD MEDYCZNY

Witam
 
Każda osoba może zachorować, ulec wypadkowi z przyczyn losowych trafić pod opiekę medyczną. Kiedy jednak w placówce zdrowia czy szpitalu ulegniemy niefortunnemu zdarzeniu zdrowotnemu spowodowanym przez personel medycznym możemy ubiegać się o odszkodowanie medyczne. 
 
Błędy medyczne jakie zostały popełnione wobec nas są jedne z trudniejszych z jakimi spotykają się specjaliści np.: zatrudnieni z tej strony https://prawapacjenta.org/
 

Zdarzenie jakie zaszło i odbiło się na naszym zdrowiu przez zespół medyczny jest trudne do udowodnienia. Stykają się tu wtedy pojęcia jakie każde z nich ma swoją definicje i opiera się na różnych argumentach. Chodzi tu o pewną zależność między zdarzeniem medycznym jakie zaszło, a błędem lekarskim, a utratą zdrowia, a co gorsz życia. 
W takim przypadku osoba, która została poszkodowana musi specjaliście zajmującym się takimi przypadkami przede wszystkim zaufać i pomóc zdobyć wszelką dokumentację jaka będzie przemawiać na jego korzyść. Kolejno powołany biegły ma tu decydujące zdanie jakie może zaważyć na dalszych losach poszkodowanego.

Poszczególne etapy są trudne, dlatego nie należy działać pochopnie, a ze starannością przygotować się do rozmów i negocjować odszkodowanie jakie będzie dla obu stron zgodne i zadowoli wszystkich.

Poszkodowany każdy pacjent nie powinien się na stracie poddawać i sądzić, że sprawy nie wygra i będzie przez długie lata leczyć się np.: swój koszt. Pacjent ma swoje prawa i warto o nie walczyć za błąd medyczny.

Błąd medyczny. Kto może ubiegać się o odszkodowanie? 
 
Zgodnie z prawem istnieje kilka warunków jakie pozwalają nam się ubiegać o odszkodowanie:
 
- pacjent musi doznać uszczerbku na zdrowiu, albo ponosi śmierć

- powyższe zdarzenie musi być skutkiem błędu medycznego

- poszczególne działania zespołu medycznego muszą zostać uznane jako błąd medyczny
 
Błąd medyczny, potocznie także błąd leczniczy, błąd w sztuce medycznej – to w najszerszym ujęciu każde naruszenie praw pacjenta przez jakikolwiek podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych, organ, organizację lub instytucję. (wikipedia)
 
W jakim okresie czasowym pacjent może zgłosić błąd medyczny?

Warto wiedzieć i znać swoje prawa, ponieważ osoba jaka została poszkodowana ma 3 lata, aby zgłosić taki błąd czyli np.: kiedy uznała, że stan zdrowia się pogorszył. Jednak nie każde pogorszenie stany na zdrowiu może pojawić się w tym czasie, może to nastąpić znacznie później, ale tu bez obaw bo pacjent także może wtedy ubiegać się o odszkodowanie. Liczy się wtedy czas, świadkowie, wszelka dokumentacja. 
 
Musimy być przygotowani na to, że nasza sprawa może trwać nawet kilka lat. Dlatego decydując się specjalistów, którzy rozpoczynają procedurę, zbieranie materiałów do dokumentacji itd. musimy mieć na uwadze, że ich praca także musi być w niedalekiej przyszłości doceniona.


Czy znacie prawa pacjenta? 
Czy przynajmniej czytaliście o nich? 
A może z waszego bliskiego otoczenia, ktoś miał problem z błędem medycznym?

pozdrawiam - Magda

5 komentarzy:

  1. Tylko trzy lata... mało... czasem po latach wychodzi wiele rzeczy :(

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Proszę doczytać tekst. Jest informacja, że 3 lata, ale w późniejszym czasie, także można ubiegać się o odszkodowanie, jeżeli stan zdrowia się pogorszył.

      Usuń
  2. Bardzo ciekawy wpis i dobrze, że o tym piszesz, bo sa tu zawarte ważne informacje

    OdpowiedzUsuń
  3. Każdemu z nas może przydarzyć się pewien niefart związany ze służbą zdrowia, dlatego warto znać swoje prawa.

    OdpowiedzUsuń