22 grudnia 2022

ZDROWY, PIĘKNY UŚMIECH CZYLI PARĘ SŁÓW O PIASKOWANIU ZĘBÓW

Witam 

 

Od lat staram się utrzymywać higienę jamy ustanej na dobrym poziomie. W tym celu oprócz mycia zębów obowiązkowo dwa, a czasami trzy razy dziennie oraz używania nici dentystycznej oraz różnych płukanek odwiedzam także sprawdzonego stomatologa. Są to wizyty przeważnie kontrolne, mające na celu sprawdzić stan uzębienia. W przypadku pojawiającego się ubytku od razu poddaję się leczeniu by próchnica nie mogła zaatakować innych zębów. 

Natomiast dla własnego komfortu związanego może nie z efektem uzyskania hollywoodzkiego uśmiechu, ale powodującym, że moje uzębienie zyskuje o parę tonów jaśniejszy odcień wybieram się na piaskowanie.

Dentystom z kolei polecam zajrzeć pod ten link https://lubdent.com.pl/ można zapoznać się z szeroką ofertą sprzętu stomatologicznego.




Przy higienie jamy ustanej jestem wierna szczoteczkom bambusowym soft lub średnio twardym. Wpływają one pozytywnie na moje zęby jak i dziąsła. Jednak piaskowanie potrafi je doskonale oczyścić z wszelkich osadów, powierzchniowych przebarwień, z płytki nazębnej czyli z kamienia.

Sam zabieg jest bezbolesny i poleruje powierzchnię zębów i tym samym zapobiega tworzeniu się płytki bakteryjnej jaka może powodować np.: nieświeży oddech. Właśnie ten zabieg daje komfort, daje w ustach przyjemny posmak, dobrze oczyszczonych zębów.


Piaskowanie – na czym polega?

Specjalne dentystyczne narzędzia zwane piaskarkami stomatologicznymi do końcówek dysz przenoszą odpowiedni proszek z wodą i powietrzem. Taka mieszanka „uderzając” w płytkę nazębną pod wpływem ciśnienia usuwa wszelkie zanieczyszczenia jakie są przez nas nie dostrzegane, kiedy zerkamy na zęby np.: przeglądając się lusterku.


Jakie możemy otrzymać posmaki proszku?

Tutaj stomatolodzy mają pole do popisu i mogą nam zaproponować gamę smakową. Pacjenci z reguły wybierają posmak cytrynowy, ja z kolei lubię miętę. Inne smaki to: wiśniowy, porzeczkowy, cytrusowy itd.

Specjalne uziarnienie jakie spotykamy w piasku jest bezpieczne, ponieważ nie uszkadza szkliwa i nie musimy się obawiać, że nasze zęby ulegną pewnym usterkom.

Bezpieczeństwo podczas zabiegu piaskowania


Dentysta, aby prawidłowo wykonać zabieg musi mieć sprawną rękę i doświadczenie. Zarówno lekarz jak i pacjent powinni mieć ubrane specjalne okulary ochronne. Dlaczego? Ponieważ drobinki piasku jakie wykonały swoje zadanie zbierane są ssakiem, niekiedy cała mieszanka pod wpływem ciśnienia może trafić np.: w oczy, a jest to niewskazane. 


Kiedy warto wykonać piaskowanie?

Można ten zabieg skonsultować ze stomatologiem, który oceni stan naszych zębów, zrobi krótki wywiad odnośnie używek jakie spożywamy.

Na zabieg przeważnie kierowane są osoby jakie palą papierosy, lubią pić dużo kawy, herbaty i wina zwłaszcza czerwonego, noszą aparaty ortodontyczne. Może się zdziwicie, ale stomatolog zaleca osobom, które co tylko wybieliły zęby na taki zabieg. Są również osoby podatne na przebarwienia, chociaż na co dzień nie palą papierosów, nie piją ciemnych napoi, a mają skłonności do poszarzałych zębów i im piaskowanie także jest zalecane.

 Korzystacie czasami z takiego zabiegu jaki jest bezbolesny, a przynosi pozytywne efekty?

 pozdrawiam - Magda

 


3 komentarze:

  1. Korzystam z tego zabiegu, jest bezbolesny, trochę mało komfortowy, ale efekty bardzo fajne. Moim zdaniem warto. Pozdrawiam, Asia z Pisane z uśmiechem

    OdpowiedzUsuń
  2. Kiedys mialam i chyba niezbyt wprawiony dentysta, bo dziąsła pokrzywdzone i wargi. Nie użyłam pomadki i po zabiegu wysuszone i popękane do krwi usta :(
    Agaman

    OdpowiedzUsuń
  3. Miałam piaskowanie, to rewelacyjny zabieg - ja go polecam.

    OdpowiedzUsuń