1 września 2023

DOMOWA BIBLIOTECZKA Wioski i sielskie zakątki. Polska z pomysłem. Wydanie 1 autorstwa Beaty i Pawła Pomykalskich

Witam

Po przewodniki podróżnicze sięgam i to z ochotą. Co sezon w moje ręce wpada ich kilka i za każdym razem poznaję nowo poznane miejsca do jakich osobiście planuję się udać by zobaczyć na własne oczy to co autorzy przedstawili wstępnie na stronicach przewodnika.

Wioski i sielskie zakątki. Polska z pomysłem. Wydanie 1 autorstwa: Beaty i Pawła Pomykalskich to idealny przewodnik po naszym kraju jaki został podzielony na 16 rozdziałów czyli tyle ile mamy obecnie województw. To w każdym z nich autorzy wybrali kilka atrakcyjnych miejsc i nam bliżej je przedstawili.



O autorach

Duet w pracy i życiu, póki co skutecznie łączący obowiązki zawodowe z zainteresowaniami. Z urodzenia i wyboru związani z ukochanym Górnym Śląskiem, któremu poświęcają szczególnie dużo uwagi. Jeden raz w życiu zrobili to, co modne, czyli wybrali studia politologiczne, czego jednak nie żałują, bo studia nie przeszkadzały im w poszukiwaniu pomysłu na życie.

Co ciekawe, to jest to, że każde województwo jest fantastycznie przedstawione ze swoimi atrakcjami jakie zachęca by je zwiedzić. Nie ma tu nigdzie nudy i nie dopatrzymy się tekstu jaki nas zniechęci do odbycia podróży po kraju nawet w najdalsze zakamarki od naszego miejsca zamieszkania. Przedstawione historie przenoszą nas chwilowo w przeszłość pod postacią legend, po czym powracamy do miejsca teraźniejszego i spoglądamy na niego w zupełnie w innej perspektywy. Nie sądziłam, że w najbliższych województwach na południu Polski, gdzie mieszkam można poznać tereny tak zróżnicowane pod względem geograficznym. Znajdująca się tam architektura jest o tyle dla mnie ciekawa, że pokazuje się w innym świetle niż ją znałam z innych treści do tej pory.

Pani Beata i Pan Paweł opracowując przewodnik przekazują treść prostym językiem, nie wyszukanym, tak aby dobrze go rozumieć i czerpać z niego ogrom wiedzy. Oczywiście nie zapomnieli o części graficznej i pokazują czytelnikowi multum przepięknych fotografii jakie są 'dekoracją' całego przewodnika.
 
Na pochwałę zasługuje też sama okładka, zerknijcie sami, prosta kreska, odcienie zieleni czy nie robi dobrego wrażenia? Na mojej osobie – TAK i jestem pełna podziwu, bo kiedy tylko zerknęłam po raz pierwszy na tą publikację to wiedziałam, że nie może jej brakować w mojej biblioteczce.

Przemierzając przez stronice przewodnika poznajemy całą masę wsi, miejsc o jakich nie mieliśmy pojęcia. Te miejsca to oazy spokoju i ciszy dla wszystkich tych, którzy chcą wypocząć i choć na chwilę zapomnieć o zgiełku hałasu jaki dominuje w większych miastach.

Podziwiam autorów i im trochę zazdroszczę tej smykałki do stałych podróży, zdobywania wiedzy, a potem umieszczeniu tego wszystkiego w jednym przewodniku jaki staje się skarbnicą wiedzy. 
 
Autorzy zaskakują nas wielokrotnie, niesamowitymi zagadnieniami czy miejscami. Bo czy wiedzieliście, że w Międzygórzu znajduje się zapomniane uzdrowisko? Albo, że w Wyżłowie jest wieś w której prawie nikt nie mieszka? Znajdziemy też odpowiedzi na szereg pytań np.: dlaczego znajdujące się bardzo stare domy w Chochołowie są czyste i jasne?

Zapoznając się z przewodnikiem uznałam, że jeszcze w tym roku postaram się zwiedzić parę miejsc z najbliższego otoczenia jak Zalipie.

Czy takie przewodniki są dla was inspiracjami na spędzenie ciekawie czasu?

#wpis sponsorowany

pozdrawiam - Magda

2 komentarze:

  1. Z największą przyjemnością skuszę się na zapoznanie się z taką podróżniczą publikacją.

    OdpowiedzUsuń
  2. Sięgnę po tę książkę na pewno! Szukam takich właśnie miejsc!

    OdpowiedzUsuń