29 czerwca 2021

NISKOWĘGLOWE I WYSOKOTŁUSZCZOWE POSIŁKI JAKIE POLECA DIETA KETOGENICZNA /WYDAWNICTWO RM/

Witam

Czy znacie dietę ketogeniczną? Jest ona dość "stara" bo sięga czasów paleolitycznych. To nasi przodkowie latem spożywali mięso zwierząt i ryb dokładali do tego różne rośliny oraz owoce. Natomiast zimą byli zdani jedynie na tłuste mięso. 

Po dłuższym czasie naukowcy odkryli, że tłusta dieta ma pewne korzyści np: w walce z cukrzycą. Po kolejnych latach ketoza czyli stan osiągany podczas diety niskowęglowodanowej i wysokotłuszczowej doskonale wpływa przy leczeniu epilepsji.



Dla zainteresowanych takim sposobem odżywiania polecam książkę Dieta KETO Eweliny Podrez-Siama prowadzącą blog ms-fox.pl

Ewelina Podrez-Siama od 5 lat stosuje dietę ketogeniczną, dzięki czemu poskromiła insulinooporność i straciła już 17 kilogramów! Na co dzień jest przedsiębiorcą i marketerem, a prywatnie miłośniczką psów, entuzjastką domowego ogrodnictwa i fanką seriali. Od początku przygody z ketozą prezentuje swoje starannie dopracowane przepisy na blogu.

                           

Dieta ketogeniczna polega na ograniczeniu spożycia węglowodanów –produktów mącznych i zawierających cukier – na korzyść tłuszczów zwierzęcych i roślinnych, obecnych przede wszystkim w mięsie, serach i olejach. Pozwala na skuteczne spalanie tkanki tłuszczowej i sprawia, że organizm nie doświadcza spadków energii spowodowanych wahaniami glukozy. Umiejętnie stosowana sprzyja redukcji zbędnych kilogramów, utrzymaniu zgrabnej sylwetki i dodaje witalności.

Dieta ketogenna co dla niektórych może być nie do przejścia ze względu na ilość spożywanych tłuszczy. Oczywiście nie powinni się za nią zabierać wszyscy. Ważna jest konsultacja z lekarzem, który stwierdzi po badaniach czy ta dieta będzie prawidłowa dla naszego organizmu.

W klasycznej diecie codziennej u większości z nas węglowodany stanowią 50 proc., białka 15 proc., a tłuszcze 35 proc. wszystkich spożytych posiłków.

W diecie ketogenicznej te proporcje są różne. Dieta ketogenna zakłada jedzenie posiłków, w których, aż 80-90 proc. stanowią tłuszcze, a pozostałą część, czyli 10-20 proc. węglowodany i białko. Dlatego u osób niebędących na diecie to węglowodany stanowią główne źródło energii. W organizmach osób na diecie ketogenicznej węglowodanów jest znikoma ilość, więc źródło energii jest niewystarczające. Organizm zaczyna wtedy szukać alternatywnych źródeł, którym stają się tłuszcze.

 

To one wtedy ulegają procesowi rozpadu i zachodzi do tzw. ketozy. W jej wyniku stężenie ciał ketonowych we krwi jest dużo większe niż stężenie glukozy.

Książka klasycznie podzielona jest na rozdziały.

Na samym początku opisana jest sama dietę, na czym polega, skąd się wzięła. Oczywiście nie zabrakło piramidy żywieniowej w której główną rolę odgrywają te zdrowe tłuszcze i ryby. Kolejno umieszczony jest nabiał, warzywa, orzechy, pestki i owoce jagodowe. 
Czarno na białym przedstawiono jakich produktów powinno się unikać w diecie czyli pieczywa, makaronów, kaszy, ryżu, cukru i jeszcze parów składników. Kolejno znajdują się rozdziały z przepisami i barwnymi ilustracjami.

                  

Na co zwrócić uwagę podczas zakupów?

- priorytetem w tej diecie są oczywiste, ale nie przez każdego brane pod uwagę etykiety na produktach jakie powinno się czytać, 
- lista zakupów która jest istotna, 
- przyprawy jakimi będziemy urozmaicać dania oraz 
- cukier, który powinien być zamieniony np: stewią.

 

Zawsze przy takich poradnikach dla mnie najciekawszym rozdziałem są przepisy co w tej pozycji książkowej stanowią większość. Barwne ilustracje, ścisła lista składników do danej potrawy oraz czas przygotowania. Potrawy są naprawdę zróżnicowane. 

Książka została wydana przez dobrze mi znane Wydawnictwo RM.


pozdrawiam - Magda

10 komentarzy:

  1. Chętnie przeglądnęłabym sobie tą publikacje. Lubię książki kucharskie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ostatnio oglądałam sporo filmików na yt dotyczących diety ketogenicznej. Zastanawiam się, czy byłaby dla mnie odpowiednia. Po książkę chętnie bym sięgnęła.

    OdpowiedzUsuń
  3. Tyle tych diet nam proponują, że trudno się zdecydować :)

    OdpowiedzUsuń
  4. O tej książce już czytałamm, ale nie sięgnęłam po nią, bo nie myślę o diecie. Przepisy w takich książkach zawsze są na plus.

    OdpowiedzUsuń
  5. Sporo dobrego słyszałam o tej diecie, ale nie przyglądałam się o co w niej chodzi.

    OdpowiedzUsuń
  6. Lubię książki z przepisami, zawsze znajduje w nich coś dla siebie i mogę przygotować coś nowego

    OdpowiedzUsuń
  7. Nie stosuję żadnej konkretnej diety i mam nadzieję,że nigdy nie będę musiała - bo trzymanie się tych wszystkich wytycznych nie jest moją mocną stroną ;)

    OdpowiedzUsuń
  8. Słyszałam wiele o tej diecie, a sama jej nie stosowałam, gdyż mam swoją pod IO :)

    OdpowiedzUsuń
  9. Teraz dieta keto jest bardzo na "topie" :)

    OdpowiedzUsuń
  10. Rzeczywiście wielu moich znajomych uważa tę dietę za super pomysł. U mnie - odpada, bo bez węglowodanów (najlepiej tych dobrych węglowodanów): nie myślę, nie mam siły, nie istnieję :)

    OdpowiedzUsuń