23 stycznia 2022

DOMOWA BIBLIOTECZKA: Kuchnia polska dla diabetyków” wyd. 3 Doroty Drozd

Witam

Kto ma w domu diabetyka ten styka się z dietą jaka umożliwia dobre i prawidłowe odżywianie się.

Ostatnio natrafiłam na III wydanie „Kuchnia polska dla diabetyków”
Doroty Drozd.

Autorka: pielęgniarka diabetologiczna, ma piętnastoletnie doświadczenie kliniczne w pracy z pacjentami chorującymi na cukrzycę. Jako czynny członek Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, Polskiej Federacji Edukacji w Diabetologii oraz Europejskiej Federacji Pielęgniarek Diabetologicznych (FEND) stale doskonali i rozwija swoje umiejętności zarówno w kraju, jak i za granicą, m.in. co roku bierze udział w konferencjach naukowych organizowanych przez FEND.



W książce znajdziecie: jak powinien odżywiać się diabetyk? Odpowiedź jest prosta, ale tylko z pozoru – zdrowo. Dla wielu osób (nie tylko tych, którzy chorują na cukrzycę) „zdrowo” znaczy nudno i z wyrzeczeniami. Ta książka kucharska przełamuje ten stereotyp. Autorka – dietetyk od wielu lat pracujący ze „słodkimi ludźmi” – pokazuje, co zrobić, by jedzenie miało wymiar terapeutyczny, ale było także smaczne, urozmaicone i doskonale podane.
Kiedy zapoznaję się z tego typu poradnikiem zwracam uwagę na kolejne rozdziały jakie umożliwiają mi po kolei poznać głównie przepisy ze składników spożywczych przeznaczonych np: na obiady, desery itd.

W tym poradniku występuje podział na rozdziały:

👉Przepisy na każdą okazję, czyli propozycje z jajek, pasty, potrawy lekko strawne, wypieki, ryby, warzywa w tym i sałatki.

👉Bardziej treściwie, czyli zupy i dania główne w tym: przepisy podstawowe, zupy, dania mięsne dla wegetarian, ryby i owoce morza.

👉Dla zdrowia i urody, czyli koktajle i soki

👉Małe co nieco, czyli desery

Krótkie przepisy sprawiają, że można je sprawnie wykonać. Czego mi najbardziej jednak brakuje? Kolorowych ilustracji do których jestem przyzwyczajona w takich poradnikach. Na obronę mogę napisać, że przepisy oprócz składników i instrukcji przygotowania posiadają ile kalorii znajduje się w danej potrawie, jaki możemy uzyskać indeks glikemiczny, wymiennik węglowodanowy i białkowo-tłuszczowy.

Odpowiednie odżywianie to konieczny element leczenia cukrzycy, równie ważny jak insulina, leki doustne czy wysiłek fizyczny. Osoba, której życie musi być podane określonym rygorom, w szczególności dotyczącym kwestii żywienia musi niestety się umieć podporządkować. Diabetyk nieustannie powinien kontrolować parametry przyjmowanych pokarmów, tak aby zapewniać utrzymanie właściwej masy ciała. Z tą chorobą można żyć trzeba jedynie iść z nią na pewne kompromisy.

WYDAWNICTWO RM

pozdrawiam - Magda

8 komentarzy:

  1. Nie znam żadnego diabetyka, ale na pewno dla takich osób ta książka wiele znaczy, bo może pomóc.

    OdpowiedzUsuń
  2. Dziękuje za polecenie - znam osobę, której te polecenie się przyda :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Fajnie, że powstaje tyle książek kulinarnych dla osób o różnych potrzebach. Ta różnorodność jest bardzo ważna

    OdpowiedzUsuń
  4. U nas w rodzinie nie ma konieczności stosowania się do takiej kuchni, do ksiązki zajrzymy raczej w kategoriach poszukiwania inspiracji.

    OdpowiedzUsuń
  5. Nie wiem jeszcze czy jestem diabetykiem, (muszę w końcu wybrać się na badania), ale chyba jednak powinnam ją mieć :D

    OdpowiedzUsuń
  6. Z pewnością ciekawa propozycja dla zainteresowanych i nie tylko.

    OdpowiedzUsuń
  7. Ja mam mnóstwo książek z przepisami i nigdy żadnej nie użylam 🤣

    OdpowiedzUsuń