Witam
Upadłość konsumencka jest dla wielu firm w pewnym sensie uwolnieniem się od długu. W takiej sytuacji dłużnik w końcu może zakończyć pewien dla siebie niewygodny etap i spłacić swoje zobowiązania.
Czy każdy może taką upadłość ogłosić?
Nie. Osoby fizyczne nie mogą tego zrobić, tylko sąd.
Kto może złożyć wniosek?
Zasady nakazują że, wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej może złożyć wyłącznie sam dłużnik, nawet jeśli ma tylko jednego wierzyciela.
Odnośnie osoby fizycznej jaka do tej pory była przedsiębiorcą, wniosek może złożyć wierzyciel, także po zaprzestaniu prowadzenia przez dłużnika działalności gospodarczej. Warunkiem musi być odpowiedni czas, czyli licząc od dnia wykreślenia z właściwego rejestru nie upłynął jeszcze rok.
Wierzyciel ma też taki przywilej, że może złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości osoby fizycznej, która rzeczywiście prowadziła swoją działalność gospodarczą, nawet wówczas gdy nie dopełniła obowiązku jej zgłoszenia we właściwym rejestrze, jeżeli od dnia zaprzestania prowadzenia działalności nie upłynął rok.
Wniosek składa się w miejscu, gdzie dłużnik ma stałe zameldowanie.
Dopiero na posiedzeniu sąd rozpatruje go i ogłasza upadłość lub też nie. Jeżeli mamy pewne szanse na dalsza działalność to zanim się zdecydujemy na taki wniosek to warto jest spróbować ugody z wierzycielami. Ale to już osobny temat.
Ile trwa ogłoszenie upadłości konsumenckiej?
Przepisy wskazują, że sąd ma czas 2 miesięcy na rozpatrzenie złożonego wniosku. Jednak, ten czas może się wydłużyć i może się przeciągnąć jeszcze o kilka miesięcy. Wszystko zależy od liczby zgłoszeń w danym okresie.
Jakie mogą być konsekwencje upadłości konsumenckiej?
Jedną z przykrych i nieuniknionych konsekwencji jest zajęcie przez syndyka majątku jakim dysponuje dłużnik. Są to przede wszystkim środki na koncie, wynagrodzenie. Może to być mieszkanie, samochód lub inna nieruchomość. Na pewno nie jest to przyjemna rzecz, ale musimy liczyć się z takim obrotem spraw.
Upadłość konsumencka to cios dla przedsiębiorcy czy osoby fizycznej. Realia są jednak takie, że warto zgodnie z prawem przejść przez ten przykry aspekt i warto jest skorzystać z fachowej wiedzy jaką znajdziemy na
https://www.oglosupadlosckonsumencka.pl/
wpis sponsorowany
pozdrawiam - Magda
Przydatne wskazówki, dzięki! :)
OdpowiedzUsuńPrzykre, kiedy firma zalega z płatnościami, a później ogłasza upadłość, traci wiele innych firm, podobnie z biurami podróży, zamiast upragnionych, często latami zbieranymi funduszami na wycieczkę mamy problemy, trudności, stratę finansową.
OdpowiedzUsuńDokładnie:(
UsuńWłaśnie czegoś takiego szukałam. wszystko co potrzeba wiedzieć, dzięki!
OdpowiedzUsuńbardzo przydatny post
OdpowiedzUsuńobym nigdy nie znalazła się w takie sytuacji. Z reguły jestem w biznesie strasznie ostrożna i nie wchodze w żadne inwestycje
OdpowiedzUsuń