13 lutego 2024

PROWADZENIE WŁASNEJ DZIAŁALNOŚCI I JEJ ROZLICZANIE

Witam

W dzisiejszej sytuacji ekonomicznej nawet dla niedużych działalności gospodarczych całkiem sporo osób zastanawia się nad alternatywą dla tzw. typowej działalności jednoosobowej. Dzieje się tak z wielu różnych powodów. Wybór nie zawsze jest prosty i łatwy, ale korzyści związane z firmą prowadzoną w formie niewielkiej, a nawet wręcz mikro spółki kapitałowej warte są rozważenia. 
 
Jedną z takich form prowadzenia firmy jest Spółka z ograniczona odpowiedzialnością, występująca pod znanym skrótem Sp. z o.o., niekiedy nazywana też slangowo „zoologiem”.

 



W przypadku takiej działalności z pierwszoplanowych korzyści na pewno należy wymienić ochronę majątku własnego. Dzieje się tak ponieważ, w przeciwieństwie do działalności na wpisie do CEIDG, spółka z o.o. nie ma właścicieli, a tzw. udziałowców, którzy nie odpowiadają własnym majątkiem za zobowiązania spółki. 
 
W przypadku właściciela firmy jednoosobowej ten nie ma taryfy ulgowej i w przypadku jakiejkolwiek firmowej wtopy odpowiada całym swoim majątkiem. Co niestety w przypadku nieszczęśliwego zbiegu okoliczności może pogrzebać zarówno firmę jak i majątek właściciela, a nawet zostawić go z długami.

Kolejnym plusem jest możliwość pewnej optymalizacji lub nawet uniknięcia składek ZUS, ale to lepiej traktować jako nadprogramową wartość dodaną, a nie jako jedną z głównych korzyści. Dużą zaletą wizerunkowo jest poważniejszy odbiór firmy, a w przypadku chęci wycofania się z biznesu możliwość sprzedaży całej firmy w formie spółki bez większych problemów formalnych.

Do tego aby zacząć tak działać wystarczy relatywnie niewielki kapitał (minimum 5000 zł) i proste załatwienie formalności rejestracyjnych np. przez Internet w uproszczonej formule S24.

Brzmi zbyt ładnie aby było prawdziwie? No cóż, w tym przypadku sprawdza się powiedzenie, że „Nie ma róży bez kolców”, bo prowadzenie spółki z ograniczona odpowiedzialnością wymaga od strony formalnej pewnej znajomości prawa i zasad księgowości, tym bardziej, że ten rodzaj firmy musi prowadzić tzw. pełną księgowość (księgi rachunkowe). W tym jednak może pomóc Wam kpsterling.pl pozwalając skoncentrować się na własnym biznesie.

#współpraca barterowa
#wpis sponsorowany

pozdrawiam - Magda

5 komentarzy:

  1. Bardzo ważny wpis miałam swoją działalność i qiem że takie informacje są potrzebne. Pozdrawiam Monika F

    OdpowiedzUsuń
  2. Na szczęście, już prowadzenie własnej firmy za mną, spore wyzwanie, nie tylko od strony logistycznej i usługowej, ale również oprawy księgowej i finansowej.

    OdpowiedzUsuń
  3. Zawsze to trzeba rozsądnie rozważyć, bo wiąże się z większymi kosztami i obowiązkami przy takiej spółce. Gosia B.

    OdpowiedzUsuń
  4. Zdecydowanie potrzebny post taki na czasie, bo coraz więcej ludzi firmy zakłada. Sama znam kilka takich. Anne 18.

    OdpowiedzUsuń
  5. Dziekuje za informacje, na pewno sie przyda :)

    OdpowiedzUsuń