23 kwietnia 2013

Co warto wiedzieć o kosmetykach? - symbole.

Witam.
Postanowiłam dziś na posta mniej kolorowego, ale za to uważam, że wartościowego, ponieważ my blogowiczki powinnyśmy zwracać szczególna uwagę na znaki znajdujące się na opakowaniach kosmetyków, gdyż później robimy recenzje i piszemy dla naszych czytelników jak się sprawdził nasz wybranek w użytku. Nie chcę Was zamęczyć bo znaków jest sporo. Byłabym na tyle uradowana, gdybyście pamiętały przynajmniej, że u Mango jest taki post i można zawsze z  niego skorzystać, chcą odczytać jakiś symbol. Zaczynajmy! postaram się przejrzyście i w skrócie opisać, każdy symbol.  
SYMBOL RĘKI NA KSIĄŻCE
Symbol „ręki na książce” oznacza, że na dołączonej do kosmetyku ulotce, zawarte są przez producenta dodatkowe, ważne informacje. Symbol stosowany jest najczęściej, gdy na opakowaniach wewnętrznym i zewnętrznym brakuje miejsca na umieszczenie wszystkich ważnych informacji. Symbol obowiązkowy.
SYMBOL PAO

                                                                Symbol PAO – Period After Opening. Dodatkowo na słoiczku lub pod nim podaje się cyfrę, która oznacza liczbę miesięcy (np. 6M, 9M, 24M). Symbol PAO oznacza czas po otwarciu opakowania, w jakim produkt może być bezpiecznie stosowany. Symbol PAO umieszcza się najczęściej na opakowaniach kosmetyków o trwałości powyżej 30 miesięcy. Wówczas, producent może nie umieszczać terminu trwałości, ale musi umieścić PAO. PAO może również występować na kosmetyku o trwałości poniżej 30 miesięcy, wówczas na opakowaniu występują dwa oznaczenia" PAO i termin trwałości. 
Symbol obowiązkowy w niektórych przypadkach, stosowany tylko na opakowaniach kosmetyków.
SYMBOL UVA
        Produkt oznakowany tym symbolem spełnia zalecenia Komisji Europejskiej w zakresie skuteczności ochrony przed promieniowaniem UVA. Obecnie wszystkie kosmetyki przeciwsłoneczne muszą spełniać zalecenia w zakresie ochrony przed UVA. Symbol nieobowiązkowy, stosowany tylko na opakowaniach kosmetyków ochrony przeciwsłonecznej.
ZNAK "ZIELONY PUNKT"
Znak „zielony punkt” – znak handlowy, oznacza, że producent ma podpisaną umowę z organizacją odzysku, która jednocześnie posiada licencję na używanie tego znaku. W Polsce jest to tylko jedna organizacja odzysku – Rekopol. Wszyscy producenci kosmetyków mają obowiązek recyklingu opakowań, ewentualnie wnoszenia tzw. opłaty produktowej za niewykonanie tego obowiązku. Symbol nieobowiązkowy, może pojawić się również na żywności, odzieży czy innym produkcie.
ZNAK "NIE TESTOWANE NA ZWIERZĘTACH"


Uwaga! W obowiązujących przepisach istnieje CAŁKOWITY zakaz testowania kosmetyków na zwierzętach, dlatego znak ten jest coraz rzadziej stosowany przez producentów.
Znak nie jest regulowany żadnym aktem prawnym i może mieć różny kształt. 
Symbol nie obowiązkowy.
ZNAK "e"
                                                           

Znak „e” umieszcza się na wszystkich towarach paczkowanych, nie tylko kosmetykach. Oznacza gwarancję firmy paczkującej towar, że podczas paczkowania produktów stosowano system kontroli wewnętrznej ilości towaru paczkowanego. Symbol nieobowiązkowy.
ZNAK "ODWRÓCONY EPSILON"

Znak „odwrócony epsilon” odnosi się do opakowania - oznacza butelkę o określonej pojemności. Symbol nieobowiązkowy.
OZNAKOWANIE MATERIAŁU

Oznakowanie materiału, z którego wykonano opakowanie. Pokazany symbol oznacza, że opakowanie wykonano z aluminium. Symbol nieobowiązkowy.

OZNAKOWANIE MATERIAŁU
 
Oznakowanie materiału, z którego wykonano opakowanie. Pokazany symbol oznacza, że opakowanie wykonano z politereftalanu etylenu. Inne skróty, które mogą wystąpić na opakowaniach to np. LDPE (low density polyethylene), HDPE (high density polyethylene). Symbol nieobowiązkowy.
ZNAK "DBAJ O CZYSTOŚĆ"
Znak „dbaj o czystość”. Po zużyciu opakowanie należy wyrzucić do kosza na odpady, aby nie zanieczyszczało środowiska. Symbol nieobowiązkowy.
ZGODNOŚĆ Z OBOWIĄZUJĄCYM USTAWODAWSTWEM

Stosowany na opakowaniach aerozoli – oznacza zgodność z obowiązującym ustawodawstwem. Symbol obowiązkowy na wyrobach aerozolowych, występuje nie tylko na kosmetykach.
PRODUKT ŁATWOPALNY

Znak stosowany na opakowaniach wyrobów aerozolowych. Wymagany dla wszystkich produktów łatwopalnych oraz dla wyrobów aerozolowych. Produkty skrajnie łatwopalne oznacza się dodatkowo oznaczeniem „F+”Symbol obowiązkowy na opakowaniach aerozoli, występuje nie tylko na kosmetykach.
NIE ZAWIERA FREONÓW


Oznaczenie produktu nie zawierającego freonów, czyli produktu bezpiecznego dla warstwy ozonowej. Znak ten obecnie stosowany jest coraz rzadziej, ponieważ, w dostępnych aerozolach nie wolno już w ogóle stosować freonów, zostały one zakazane. Obecnie zastępowane są najczęściej mieszaniną propanu i butanu. Symbol nieobowiązkowy, stosowany na opakowania aerozoli.
CAŁKOWITA POJEMNOŚĆ OPAKOWANIA
                                                        

Znak stosowany na opakowaniach wyrobów aerozolowych (lakiery do włosów, dezodoranty). Oznacza całkowitą pojemność opakowania podaną w mililitrach. Symbol obowiązkowy na opakowaniach aerozoli, występuje nie tylko na kosmetykach.
 REJESTRACJA W KSIoK

Oznacza, że kosmetyk został zarejestrowany w KSIoK - Krajowym Systemie Informowania o Kosmetykach. Znak ten może wprowadzać w błąd. Zgodnie z ustawą o kosmetykach k a ż d y kosmetyk musi być zarejestrowany w KSIoK. Umieszczanie znaku na etykiecie potwierdza spełnienie wymogu obowiązującego wszystkich i nie świadczy o wyjątkowości produktu Potwierdza jedynie, że producent spełnił swój obowiązek. Symbol nieobowiązkowy, występuje tylko na kosmetykach.
PREPARAT TESTOWANY DERMATOLOGICZNIE
Oznacza, że kosmetyk został przebadany pod względem dermatologicznym, czyli, że nie posiada właściwości drażniących lub uczulających. W praktyce każdy lub prawie każdy kosmetyk przechodzi takie badania. Symbol nieobowiązkowy.
ZNAK KOSMETYKU NATURALNEGO


Znak kosmetyku naturalnego przyznawany odpłatnie przez niemiecką organizację BDIH. Oznacza, że produkt spełnia kryteria BDIH w zakresie składu i produkcji kosmetyków naturalnych. 

Symbol nieobowiązkowy, przyznawany odpłatnie.

ZNAK KOSMETYKU NATURALNEGO
    


Znak kosmetyku naturalnego lub organicznego przyznawany przez organizację International Natural & Organic Cosmetics Association. Oznacza, że produkt spełnia kryteria NaTrue w zakresie składu i produkcji kosmetyków naturalnych i organicznych. Symbol nieobowiązkowy, przyznawany odpłatnie.

ZNAK KOSMETYKU EKOLOGICZNEGO

Znak kosmetyku ekologicznego lub bio-kosmetyku przyznawany odpłatnie przez francuską organizację ECOCERT. Oznacza, że produkt spełnia kryteria ECOCERT 
w zakresie składu i produkcji kosmetyków ekologicznych i bio-kosmetyków. Symbol nieobowiązkowy, przyznawany odpłatnie
ZNAK PRODUKTU ORGANICZNEGOZnak produktu organicznego, przyznawany odpłatnie przez brytyjską organizację The Soil Association. Oznacza, że kosmetyk spełnia kryteria organizacji dla kosmetyków organicznych. Symbol nieobowiązkowy, przyznawany odpłatnie.
ZNAK POLSKIEGO CENTRUM BADAŃ I CERTYFIKACJI

                                                            
Znak przyznawany odpłatnie przez Polskie Centrum Badań i Certyfikacji. Może być przyznawany dla certyfikowanych kosmetyków naturalnych. Symbol nieobowiązkowy, przyznawany odpłatnie.
Brawo dla czytelników, którzy dobrnęli do końca mojego posta!!!! Mam nadzieję, że sięgniecie po te informacje czasem. 

pozdrawiam Mango!

10 komentarzy:

 1. Niektóre symbole zobaczyłam pierwszy raz :) dobrze mieć takie info :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Wielu rzeczy nie wiedziałam, aż musiałam sprawdzić na niektórych kosmetykach :D

  OdpowiedzUsuń
 3. ależ się napracowałaś:)))

  OdpowiedzUsuń
 4. wow jaki przydatne info :) uwielbiam takie posty gdzie się czegoś dowiaduję ♥

  OdpowiedzUsuń
 5. Dzięki, za ten post, bardzo przydatny.
  Jestem tutaj pierwszy raz i będę wpadać częściej ;)
  Zapraszam również do mnie ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Zostałaś nominowana to Tagu u mnie zapraszam

  OdpowiedzUsuń
 7. Codziennie spotykamy się z tego typu symbolami na kosmetykach, a o niektórych dowiaduję się dopiero teraz. Bardzo przydatny post i fajnie, że wpadłaś na taki pomysł :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo fajny post..jestem zadowoolona ze otwarłas mi umysł tymi znaczkami.bede teraz zwracac na nie wieksza uwage :)

  OdpowiedzUsuń
 9. fajnie to podsumowałaś wszystko:) wiemy, gdzie zaglądać w razie znaczkowej niepewności:)

  OdpowiedzUsuń
 10. Świetny i bardzo pożyteczny post ;) O niektórych znakach nie miałam pojęcia :O Genialne wytłumaczenie ;)


  W wolnej chwili zapraszam do mnie na news:*

  OdpowiedzUsuń