1 maja 2022

DOMOWA BIBLIOTECZKA - DIETA ZDROWYCH JELIT AUTORSTAWA AGATY LEWANDOWSKIEJ /WYDAWNICTWO RM/

 Witam


Poradników o zdrowiu już trochę mam. Po przeczytaniu, nie pozbywam się ich bo nie wiem kiedy mogą się przydać, a parę razy udało mi się już z nich skorzystać. Tym sposobem drobną dolegliwość ominęłam i uniknęłam wizyty u lekarza. Czasami nie warto robić paniki. Trzeba poobserwować jak zachowuje się organizm i spróbować mu pomóc. Oczywiście nad niektórymi sytuacjami możemy sami zapanować, ale w razie pogorszenia się naszego zdrowia powinno się zasięgnąć porady specjalisty.

Ostatnia lektura jaką przeczytałam w wolnej chwili dotyczy jelit. Są one kluczowe dla naszego zdrowia i odporności.

Dieta zdrowych jelit. Wyd. II Agata Lewandowska
AGATA LEWANDOWSKA – dietetyk, absolwentka WUM, SGGW oraz podyplomowych studiów z psychodietetyki na Uniwersytecie SWPS. Interesuje się sportem i wpływem codziennej diety na zdrowie. Autorka wielu książek o diecie i zdrowiu (m.in. Wypieki dla diabetyków, Dieta w chorobie Hashimoto, Detoks cukrowy, Dieta anti-aging, Schudnij bez diety).


W dzisiejszych czasach jelita nie mają lekko… Niewłaściwa dieta, stres, pośpiech, nadużywanie leków – to wszystko powoduje, że z dnia na dzień są coraz bardziej osłabione. Potem zaczynają się problemy: zespół jelita drażliwego, nietolerancja FODMAP, zespół SIBO. A może cierpisz na celiakię lub nieszczelne jelito? Łatwo pogubić się w gąszczu zalewających nas zewsząd wskazówek i informacji.
Ta książka uporządkuje twoją wiedzę i wskaże możliwe przyczyny dolegliwości. Dowiesz się z niej, co jeść, by czuć się lepiej. Jak się odżywiać, by złagodzić częste dolegliwości jelitowe? Kiedy błonnik jest wskazany, a kiedy trzeba go ograniczać? Co nam daje dobra mikroflora jelitowa i jak o nią dbać? Jak pozbyć się dokuczliwych zaparć bez przyjmowania leków? Jak postępować w przypadku alergii i nietolerancji pokarmowych (np. nietolerancji glutenu, fruktozy, laktozy czy FODMAP)?

Ten poradnik jest dla każdego laika. Nie trzeba być dietetykiem, aby zrozumieć co chciała nam przekazać autorka. Prosto napisany, bez żadnych lekarskich zwrotów jakich często nie rozumiemy np.: czytając wypis ze szpitala lub SOR.

Pani Agata jaką znam z innych publikacji kolejny raz mnie zaskakuje sposobem przekazania swojej wiedzy. Opisuje najważniejsze informacje dotyczące budowy jelit, mikroflory jelitowej oraz jakie mogą wystąpić zaburzenia trawienne.

Kolejne zagadnienia opisane zostały w rozdziałach które kończą się przepisami kulinarnymi:

- mikroflora jelitowa, a nasze zdrowie i samopoczucie

Pod lupę zostały wzięte tu pojęcia jak probiotyk, synbiotyk. Omówiono w jaki sposób dieta wpływa na kondycję mikroflory jak o nią dbać, co na nią negatywnego wpływa.

- kiedy błonnik pomaga, a kiedy szkodzi?

W temacie błonnika miałam już pewną wiedzę, ale nie ma jak zdobyć kilka nowych wiadomości. Pani Agata opisuje źródła błonnika, jak on wpływa na zdrowie, ale także kiedy należy z nim przystopować bo może nam on zaszkodzić. Przy końcu znalazłam kilka nowych dla siebie przepisów:)

- zaburzenia jelitowe i wskazówki dietetyczne

Nawet nie sądziłam, że wzdęcia, gazy jelitowe czy zaparcia mogą spowodować tyle dolegliwości. Kilka info nie umknęło mi podczas czytania i teraz wiem czym się można posiłkować by te przeszkadzające funkcjonowanie przypadłości zwalczyć.

- zespół jelita drażliwego w sumie z całek książki był dla mnie najbardziej cenny bo miałam minimalną wiedzę w tym temacie. Nie sądziłam, że kluczowe są tutaj posiłki, błonnik oraz dieta uboga w nikiel przy tym zespole.

Kolejne rozdziały zostały poświęcone przepisom kiedy borykamy się z biegunką lub zaparciem.

Na sam koniec dietetyczka omówiła również sprawę alergii i nietolerancji pokarmowej.



pozdrawiam - Magda

8 komentarzy:

  1. Fajnie, że powstają tak przystępnie napisane książki. Świadomość zdrowotna się zwiększa 🙂

    OdpowiedzUsuń
  2. Taka książka by mi się przydała. Dobrze, że powstała.

    OdpowiedzUsuń
  3. Nie znam tej autorki. Co do diety - ciężko jest coś zjeść na prawdę zdrowego. Dobrze, że są publikowane pozycje, ponieważ możemy się czegoś nauczyć.

    OdpowiedzUsuń
  4. Pojedztam01 maja, 2022

    Jeśli chodzi o tę książkę na pewno jest się czym zainteresować.

    OdpowiedzUsuń
  5. W dzisiejszych czasach rzeczywiście warto czytać takie książki, bo i stres, i pośpiech, żywność nie wiadomo jaka, i wiele innych czynników niszczy nasze jelita...

    OdpowiedzUsuń
  6. Czytam może inne książki, ale czytam na ten temat, warto wiedzieć więcej na ten temat.

    OdpowiedzUsuń
  7. Jest się czym zainteresować w wolnym czasie.

    OdpowiedzUsuń
  8. słyszałam wiele pozytywnych opinii o tej książce

    OdpowiedzUsuń